Internationell logistik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · CTH-81000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 855
- 159 i första hand
- Antagna
- 93
- urval 2
- Reserver
- 196
- Sökande per plats
- 9,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,34 | 17,34 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,45 | 17,45 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 140 | 93 | −47 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 8 terminer och legat kvar i 4 (median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 8 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 8 terminer och legat kvar i 8 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,34 → 17,34 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2025 | 17,03 → 16,86 (−0,17) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2024 | 16,60 → 16,60 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2023 | 16,71 → 16,71 (±0) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2022 | 16,76 → 16,46 (−0,30) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2021 | 16,95 → 16,95 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2020 | 17,00 → 16,39 (−0,61) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2019 | 16,03 → 14,68 (−1,35) | 0,95 → 0,95 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,34) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 14,68 | 16,65 |
| HT 2020 | 16,39 | 16,61 |
| HT 2021 | 16,95 | 17,14 |
| HT 2022 | 16,46 | 16,70 |
| HT 2023 | 16,71 | 16,15 |
| HT 2024 | 16,60 | 16,35 |
| HT 2025 | 16,86 | 17,50 |
| HT 2026 | 17,34 | 17,45 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 0,95 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 491 | 86 |
| HT 2020 | 688 | 116 |
| HT 2021 | 702 | 115 |
| HT 2022 | 613 | 90 |
| HT 2023 | 649 | 89 |
| HT 2024 | 693 | 116 |
| HT 2025 | 723 | 115 |
| HT 2026 | 855 | 159 |
Om programmet
Den globala handeln ökar ständigt och allting du äger har transporterats till dig i en noggrant uttänkt logistikkedja där tidsåtgång, miljöpåverkan och lönsamhet är viktiga faktorer. När det uppstår störningar orsakade av omvärldshändelser blir du kuggen i hjulet som löser problemen för att kedjan ska kunna rulla på igen. Under utbildningen får du lära dig allt om logistikens ekonomiska, juridiska och tekniska förutsättningar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller Matematik 3c, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Chalmers tekniska högskola.
Liknande program vid Chalmers tekniska högskola
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
CTH-81000 · nationell antagning
855 sökande, 159 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,34 | 96 | 17,34 | 63 | 147 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,45 | 16 | 17,45 | 10 | 56 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 26 | 1,20 | 19 | 155 |
| ZBGAR Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
CTH-81005 · nationell antagning
Internationell logistik (senare del av program, EJ åk 1). 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Internationell logistik
Vad krävdes för att komma in på Internationell logistik vid Chalmers tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,34, HP 1,20 och BII 17,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Internationell logistik vid Chalmers tekniska högskola?
HT 2026 sökte 855 personer, varav 159 i första hand. 93 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Internationell logistik vid Chalmers tekniska högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,34 HT 2026 mot 16,86 HT 2025. Sökande: 855 mot 723.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor38 %(329)
- Män62 %(526)
- 24 år eller yngre80 %687
- 25–34 år16 %133
- 35 år eller äldre4 %35
- Antagna kvinnor46 %(43)
- Antagna män54 %(50)
Anmälningskod CTH-81000. Källa: UHR.