Ekonomie kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P2100
VT 2026urval 2 · UU-P7100
Söktryck just nu, VT 2027: 3 190 sökande hittills (1 011 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 20,48, troligen mellan 20,28 och 20,89.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 5 552
- 1 431 i första hand
- Antagna
- 180
- urval 2
- Reserver
- 1 374
- Sökande per plats
- 30,8
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 3 523
- 1 147 i första hand
- Antagna
- 180
- urval 2
- Reserver
- 1 166
- Sökande per plats
- 19,6
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,3 | 21,1 | −0,2 |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,50 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,2 | 21,2 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 225 | 180 | −45 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 31 av 33 terminer och legat kvar i 2 (median −0,19). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 33 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 38 terminer och legat kvar i 23 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 38 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,30 → 21,10 (−0,20) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| VT 2026 | 20,63 → 20,52 (−0,11) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2025 | 21,35 → 21,25 (−0,10) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| VT 2025 | 20,47 → 20,31 (−0,16) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2024 | 21,25 → 20,95 (−0,30) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| VT 2024 | 20,27 → 20,05 (−0,22) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2023 | 21,15 → 20,89 (−0,26) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| VT 2023 | 19,95 → 19,58 (−0,37) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,95 → 20,73 (−0,22) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| VT 2022 | 19,73 → 19,53 (−0,20) | 1,25 → 1,25 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 20,50 | 20,75 |
| VT 2011 | 19,42 | 19,27 |
| HT 2011 | 20,70 | 20,70 |
| VT 2012 | 19,75 | 19,81 |
| HT 2012 | 21,20 | 20,80 |
| VT 2013 | 20,47 | 20,33 |
| HT 2013 | 21,50 | 20,71 |
| VT 2014 | 20,75 | 20,40 |
| HT 2014 | 21,50 | 21,30 |
| VT 2015 | 20,70 | 20,60 |
| HT 2015 | 21,10 | 20,50 |
| VT 2016 | 20,50 | 20,31 |
| HT 2016 | 20,98 | 20,75 |
| VT 2017 | 20,00 | 20,21 |
| HT 2017 | 20,83 | 20,19 |
| VT 2018 | 19,79 | 19,53 |
| HT 2018 | 20,47 | 20,70 |
| VT 2019 | 19,64 | 19,84 |
| HT 2019 | 20,57 | 20,73 |
| VT 2020 | 19,69 | 19,72 |
| HT 2020 | 20,89 | 21,00 |
| VT 2021 | 19,95 | 20,25 |
| HT 2021 | 20,89 | 20,47 |
| VT 2022 | 19,53 | 19,30 |
| HT 2022 | 20,73 | 20,46 |
| VT 2023 | 19,58 | 19,69 |
| HT 2023 | 20,89 | 21,19 |
| VT 2024 | 20,05 | 19,95 |
| HT 2024 | 20,95 | 21,06 |
| VT 2025 | 20,31 | 20,42 |
| HT 2025 | 21,25 | 21,15 |
| VT 2026 | 20,52 | 20,50 |
| HT 2026 | 21,10 | 21,20 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,90 |
| HT 2008 | 1,20 |
| VT 2009 | 1,10 |
| HT 2009 | 1,40 |
| VT 2010 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,40 |
| VT 2011 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,40 |
| VT 2012 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,50 |
| VT 2013 | 1,35 |
| HT 2013 | 1,50 |
| VT 2014 | 1,35 |
| HT 2014 | 1,50 |
| VT 2015 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,55 |
| VT 2016 | 1,40 |
| HT 2016 | 1,55 |
| VT 2017 | 1,40 |
| HT 2017 | 1,50 |
| VT 2018 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,45 |
| VT 2019 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,40 |
| VT 2020 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,35 |
| VT 2021 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,40 |
| VT 2022 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,35 |
| VT 2023 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,40 |
| VT 2024 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,45 |
| VT 2025 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,45 |
| VT 2026 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 2 404 | 579 |
| VT 2009 | 1 231 | 487 |
| HT 2009 | 3 071 | 703 |
| VT 2010 | 1 638 | 551 |
| HT 2010 | 3 203 | 772 |
| VT 2011 | 1 696 | 600 |
| HT 2011 | 4 146 | 969 |
| VT 2012 | 2 315 | 758 |
| HT 2012 | 5 219 | 1 123 |
| VT 2013 | 2 809 | 840 |
| HT 2013 | 5 701 | 1 259 |
| VT 2014 | 2 916 | 848 |
| HT 2014 | 5 918 | 1 176 |
| VT 2015 | 3 249 | 922 |
| HT 2015 | 5 828 | 1 109 |
| VT 2016 | 3 188 | 888 |
| HT 2016 | 5 398 | 1 116 |
| VT 2017 | 2 864 | 807 |
| HT 2017 | 4 758 | 994 |
| VT 2018 | 2 548 | 689 |
| HT 2018 | 4 498 | 1 006 |
| VT 2019 | 2 258 | 666 |
| HT 2019 | 3 719 | 894 |
| VT 2020 | 2 077 | 654 |
| HT 2020 | 3 998 | 950 |
| VT 2021 | 2 151 | 623 |
| HT 2021 | 4 079 | 878 |
| VT 2022 | 2 025 | 526 |
| HT 2022 | 3 810 | 884 |
| VT 2023 | 1 997 | 600 |
| HT 2023 | 4 231 | 1 036 |
| VT 2024 | 2 592 | 861 |
| HT 2024 | 5 010 | 1 272 |
| VT 2025 | 3 199 | 1 103 |
| HT 2025 | 5 700 | 1 476 |
| VT 2026 | 3 523 | 1 147 |
| HT 2026 | 5 552 | 1 431 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 21,10 | 1,50 | 30,8 | 5 552 |
| Lunds universitet Lund | 21,04 | 1,50 | 18,6 | 5 579 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,90 | 1,35 | 17,4 | 5 037 |
Om programmet
Ekonomie kandidatprogrammet är utbildningen för dig som vill ha en bred ekonomisk kompetens och karriärmöjligheter i många olika branscher. Efter examen kan du arbeta med redovisning, revision, finansförmedling, marknadsföring, försäljning, organisationsutveckling eller inom utrednings- och planeringsarbete. Våra studenter har hög anställningsbarhet och är mycket eftertraktade av arbetsgivare. Programmet är dessutom en av de mest attraktiva ekonomutbildningarna i Sverige.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i digital affärsutvecklingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats9,0
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiBI21,98HP1,80Sökande/plats39,1
- Kandidatprogram i ledarskap - kvalitet - förbättring - DistansBI16,60HP0,65Sökande/plats8,1
- Masterprogram i redovisning och finansiering - Redovisning, bolagsstyrning och finansiell analysBI–HP–Sökande/plats19,0
- Masterprogram i företagande och ledning - Internationellt företagandeBI–HP–Sökande/plats21,3
- Masterprogram i redovisning och finansiering - Strategisk ekonomistyrningBI–HP–Sökande/plats17,8
- Masterprogram i management, kommunikation och ITBI–HP–Sökande/plats11,4
- Masterprogram i företagande och ledning - OrganisationBI–HP–Sökande/plats17,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P2100
UU-P2100 · nationell antagning
5 552 sökande, 1 431 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUBI Lärosätets eget urval | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 13 | 0 |
| AUBII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 4 | 0 |
| AUHP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 19 | Alla antogs | 18 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 9 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,3 | 91 | 21,1 | 69 | 1 178 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,2 | 11 | 21,2 | 8 | 263 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 9 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 76 | 1,50 | 58 | 1 223 |
VT 2026: anmälningskod UU-P7100
UU-P7100 · nationell antagning
3 523 sökande, 1 147 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUBI Lärosätets eget urval | Alla antogs | 15 | Alla antogs | 12 | 0 |
| AUBII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 7 | 0 |
| AUHP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 15 | Alla antogs | 16 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,63 | 90 | 20,52 | 69 | 907 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,6 | 16 | 20,5 | 13 | 323 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 79 | 1,40 | 61 | 1 012 |
Vanliga frågor om Ekonomie kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Ekonomie kandidatprogram vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,1, HP 1,50 och BII 21,2. VT 2026: BI 20,52, HP 1,40 och BII 20,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomie kandidatprogram vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 5 552 personer, varav 1 431 i första hand. 180 antogs, alltså 30,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 3 190 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Ekonomie kandidatprogram vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 21,1 HT 2026 mot 21,25 HT 2025. Sökande: 5 552 mot 5 700.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Ekonomie kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor43 %(2 370)
- Män57 %(3 182)
- 24 år eller yngre94 %5 218
- 25–34 år5 %286
- 35 år eller äldre1 %48
- Antagna kvinnor40 %(72)
- Antagna män60 %(108)
Anmälningskod UU-P2100. Källa: UHR.