Masterprogram i företagande och ledning - Internationellt företagande
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P2111
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper HPAV (högskolepoäng, avancerad nivå), GMAT (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 553
- 134 i första hand
- Antagna
- 26
- urval 2
- Reserver
- 174
- Sökande per plats
- 21,3
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Högskolepoäng (HPAV) | 240 | 239 | −1 |
| GMAT | 25 | 25 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 31 | 26 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Högskolepoäng (HPAV): högskolepoäng, avancerad nivå
Visa som tabell
| Termin | Högskolepoäng (HPAV) |
|---|---|
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | 201 |
| HT 2019 | 183 |
| HT 2020 | 210 |
| HT 2021 | 207 |
| HT 2022 | 195 |
| HT 2023 | 188 |
| HT 2024 | 203 |
| HT 2025 | 218 |
| HT 2026 | 239 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 457 | 89 |
| HT 2018 | 492 | 110 |
| HT 2019 | 457 | 121 |
| HT 2020 | 654 | 173 |
| HT 2021 | 558 | 150 |
| HT 2022 | 334 | 99 |
| HT 2023 | 393 | 90 |
| HT 2024 | 442 | 79 |
| HT 2025 | 572 | 103 |
| HT 2026 | 553 | 134 |
Om programmet
Företag och organisationer måste idag hantera globala utmaningar och behöver därför personer med kunskaper i ledning, strategi, beslutsfattande och omvärldsanalys. Masterprogrammet i företagande och ledning vid Uppsala universitet ger dig dessa kunskaper och erbjuder samtidigt möjlighet att fördjupa dig inom en av programmets fyra inriktningar.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Kandidatexamen om 180 hp med 90 hp företagsekonomi. Dessutom krävs kunskaper i engelska motsvarande Engelska 6. (Med en svensk kandidatexamen uppfylls kravet på engelska.) Undervisningen sker på engelska varför mycket goda kunskaper i engelska är en förutsättning för att tillgodogöra sig utbildningen.
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Masterprogram i företagande och ledning - OrganisationBI–HP–Sökande/plats17,5
- Masterprogram i företagande och ledning - MarknadsföringBI–HP–Sökande/plats13,5
- Magisterprogram i hållbart företagande och ledningBI–HP–Sökande/plats6,1
- Masterprogram i företagande och ledning - EntreprenörskapBI–HP–Sökande/plats14,5
- Masterprogram i implementering, transformativt lärande och hållbarhetBI–HP–Sökande/plats6,1
- Masterprogram i implementering, transformativt lärande och hållbarhetBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i industriell ledning och innovationBI–HP–Sökande/plats4,2
- Masterprogram i kulturarv och hållbarhetBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UU-M2111 · masterantagning
1 608 sökande, 494 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AAP Lärosätets eget urval | 285 | 14 | – | – | 256 |
| AGMAT Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | – | – | 0 |
| BAP Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | – | – | 102 |
| BGMAT Lärosätets eget urval | 32 | 7 | – | – | 19 |
UU-P2111 · nationell antagning
553 sökande, 134 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| GMAT Lärosätets eget urval | 25 | 12 | 25 | 10 | 36 |
| HPAV Högskolepoäng, avancerad nivå | 240 | 19 | 239 | 16 | 174 |
Vanliga frågor om Masterprogram i företagande och ledning - Internationellt företagande
Vad krävdes för att komma in på Masterprogram i företagande och ledning - Internationellt företagande vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen HPAV 239 och GMAT 25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Masterprogram i företagande och ledning - Internationellt företagande vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 553 personer, varav 134 i första hand. 26 antogs, alltså 21,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Masterprogram i företagande och ledning - Internationellt företagande vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i HPAV krävdes 239 HT 2026 mot 218 HT 2025. Sökande: 553 mot 572.
Hur görs urvalet till Masterprogram i företagande och ledning - Internationellt företagande vid Uppsala universitet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i HPAV (högskolepoäng, avancerad nivå), GMAT (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor48 %(263)
- Män52 %(290)
- 24 år eller yngre53 %294
- 25–34 år43 %240
- 35 år eller äldre3 %19
- Antagna kvinnor35 %(9)
- Antagna män65 %(17)
Anmälningskod UU-P2111. Källa: UHR.