Masterprogram i företagande och ledning - Organisation
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P2114
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper HPAV (högskolepoäng, avancerad nivå), GMAT (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 455
- 41 i första hand
- Antagna
- 26
- urval 2
- Reserver
- 112
- Sökande per plats
- 17,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Högskolepoäng (HPAV) | 235 | 227 | −8 |
| GMAT | 17 | 15 | −2 |
| Antagna totalt | 31 | 26 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Högskolepoäng (HPAV): högskolepoäng, avancerad nivå
Visa som tabell
| Termin | Högskolepoäng (HPAV) |
|---|---|
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | 180 |
| HT 2019 | 165 |
| HT 2020 | 195 |
| HT 2021 | 195 |
| HT 2022 | 165 |
| HT 2023 | 165 |
| HT 2024 | 195 |
| HT 2025 | 213 |
| HT 2026 | 227 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 358 | 45 |
| HT 2018 | 396 | 40 |
| HT 2019 | 396 | 44 |
| HT 2020 | 595 | 88 |
| HT 2021 | 474 | 62 |
| HT 2022 | 299 | 45 |
| HT 2023 | 333 | 49 |
| HT 2024 | 363 | 59 |
| HT 2025 | 484 | 54 |
| HT 2026 | 455 | 41 |
Om programmet
Företag och organisationer måste idag hantera globala utmaningar och behöver därför personer med kunskaper i ledning, strategi, beslutsfattande och omvärldsanalys. Masterprogrammet i företagande och ledning vid Uppsala universitet ger dig dessa kunskaper och erbjuder samtidigt möjlighet att fördjupa dig inom en av programmets fyra inriktningar.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Kandidatexamen om 180 hp med 90 hp företagsekonomi. Dessutom krävs kunskaper i engelska motsvarande Engelska 6. (Med en svensk kandidatexamen uppfylls kravet på engelska.) Undervisningen sker på engelska varför mycket goda kunskaper i engelska är en förutsättning för att tillgodogöra sig utbildningen.
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Masterprogram i företagande och ledning - Internationellt företagandeBI–HP–Sökande/plats21,3
- Masterprogram i företagande och ledning - MarknadsföringBI–HP–Sökande/plats13,5
- Magisterprogram i hållbart företagande och ledningBI–HP–Sökande/plats6,1
- Masterprogram i implementering, transformativt lärande och hållbarhetBI–HP–Sökande/plats6,1
- Masterprogram i implementering, transformativt lärande och hållbarhetBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i företagande och ledning - EntreprenörskapBI–HP–Sökande/plats14,5
- Masterprogram i pedagogiskt ledarskapBI–HP–Sökande/plats3,6
- Masterprogram i industriell ledning och innovationBI–HP–Sökande/plats4,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UU-M2114 · masterantagning
523 sökande, 101 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AAP Lärosätets eget urval | 180 | 20 | – | – | 40 |
| AGMAT Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | – | – | 0 |
| BAP Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | – | – | 58 |
| BGMAT Lärosätets eget urval | 15 | 9 | – | – | 10 |
UU-P2114 · nationell antagning
455 sökande, 41 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| GMAT Lärosätets eget urval | 17 | 12 | 15 | 10 | 17 |
| HPAV Högskolepoäng, avancerad nivå | 235 | 19 | 227 | 16 | 112 |
Vanliga frågor om Masterprogram i företagande och ledning - Organisation
Vad krävdes för att komma in på Masterprogram i företagande och ledning - Organisation vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen HPAV 227 och GMAT 15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Masterprogram i företagande och ledning - Organisation vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 455 personer, varav 41 i första hand. 26 antogs, alltså 17,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Masterprogram i företagande och ledning - Organisation vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i HPAV krävdes 227 HT 2026 mot 213 HT 2025. Sökande: 455 mot 484.
Hur görs urvalet till Masterprogram i företagande och ledning - Organisation vid Uppsala universitet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i HPAV (högskolepoäng, avancerad nivå), GMAT (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor51 %(232)
- Män49 %(223)
- 24 år eller yngre52 %238
- 25–34 år43 %197
- 35 år eller äldre4 %20
- Antagna kvinnor46 %(12)
- Antagna män54 %(14)
Anmälningskod UU-P2114. Källa: UHR.