Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-38021

BIGymnasiebetyg 14,84 av max 22,5 +1,42 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,70 av max 22,5 +0,35 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · SU-38033

BIGymnasiebetyg 14,78 av max 22,5 +0,57 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2 +0,30 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 15,38 av max 22,5 −0,04 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 482 sökande hittills (40 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 2 av 6 läsår med jämförbara siffror, högre 4 läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Medelsäker prognos

Ganska många söker, men gränsen kan röra sig en del.

BIGymnasiebetyg16,02troligen mellan 15,46 och 16,59
HPHögskoleprovet0,75troligen mellan 0,65 och 0,85

BII (kompletterade betyg): 16,44, troligen mellan 15,87 och 17,46.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
415
33 i första hand
Antagna
35
urval 2
Reserver
25
Sökande per plats
11,9
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
502
36 i första hand
Antagna
35
urval 2
Reserver
38
Sökande per plats
14,3
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,5514,84−1,71
Högskoleprov (HP)0,750,60−0,15
Betyg (BII)16,716,7Oförändrad
Antagna totalt3735−2

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 19 terminer (8 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,77). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 19 terminer, minst 0,50 under i 18 och minst 1,00 under i 15.

Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 18 av 19 terminer och legat kvar i 1 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 18 av 19 terminer, minst 0,10 under i 17 och minst 0,20 under i 12.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,55 → 14,84 (−1,71)0,75 → 0,60 (−0,15)
VT 202615,77 → 14,78 (−0,99)0,70 → 0,60 (−0,10)
HT 202515,93 → 13,42 (−2,51)0,70 → 0,50 (−0,20)
VT 202515,98 → 14,21 (−1,77)0,65 → 0,30 (−0,35)
HT 202415,93 → alla behöriga antogs0,55 → alla behöriga antogs
VT 202415,01 → alla behöriga antogs0,35 → alla behöriga antogs
HT 202314,63 → alla behöriga antogs0,35 → alla behöriga antogs
VT 202315,69 → alla behöriga antogs0,50 → alla behöriga antogs
HT 202216,10 → alla behöriga antogs0,55 → alla behöriga antogs
VT 202216,66 → 14,40 (−2,26)0,75 → 0,60 (−0,15)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,55) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Kandidatprogram i sociologi, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund 19,481,1517,6878
Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här 14,840,6011,9415

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-38021

SU-38021 · nationell antagning

415 sökande, 33 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,55 18 14,84 16 13
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,7 7 16,7 7 13
HP Högskoleprovet 0,75 12 0,60 12 14
VT 2026: anmälningskod SU-38033

SU-38033 · nationell antagning

502 sökande, 36 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,77 21 14,78 18 26
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,6 6 15,38 5 15
HP Högskoleprovet 0,70 13 0,60 12 22

Vanliga frågor om Kandidatprogram i sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,84, HP 0,60 och BII 16,7. VT 2026: BI 14,78, HP 0,60 och BII 15,38. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 415 personer, varav 33 i första hand. 35 antogs, alltså 11,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 482 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad vid Stockholms universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 14,84 HT 2026 mot 13,42 HT 2025. Sökande: 415 mot 461.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Kandidatprogram i sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor78 %(325)
  • Män22 %(90)
  • 24 år eller yngre77 %319
  • 25–34 år19 %79
  • 35 år eller äldre4 %17
  • Antagna kvinnor77 %(27)
  • Antagna män23 %(8)

Anmälningskod SU-38021. Källa: UHR.