Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-34130

BIGymnasiebetyg 18,27 av max 22,5 −0,58 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,95 av max 22,5 −0,05 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · SU-34031

BIGymnasiebetyg 17,96 av max 22,5 +0,10 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,85 av max 2 Oförändrat mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 18,75 av max 22,5 +0,26 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 1 216 sökande hittills (282 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 14 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg18,36troligen mellan 18,04 och 18,68
HPHögskoleprovet0,95troligen mellan 0,90 och 1,00

BII (kompletterade betyg): 18,69, troligen mellan 18,39 och 19,24.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 569
300 i första hand
Antagna
90
urval 2
Reserver
191
Sökande per plats
17,4
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
1 344
286 i första hand
Antagna
90
urval 2
Reserver
144
Sökande per plats
14,9
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,0518,27−0,78
Högskoleprov (HP)1,050,95−0,10
Betyg (BII)19,2518,95−0,3
Antagna totalt10090−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 30 terminer (median −0,61). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 27 av 30 terminer, minst 0,50 under i 19 och minst 1,00 under i 2.

Sedan VT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 28 av 30 terminer och legat kvar i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 28 av 30 terminer, minst 0,10 under i 17 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogrammet Personal, arbete och organisation (senaste 10 av 30 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,05 → 18,27 (−0,78)1,05 → 0,95 (−0,10)
VT 202618,51 → 17,96 (−0,55)0,95 → 0,85 (−0,10)
HT 202519,48 → 18,85 (−0,63)1,00 → 0,95 (−0,05)
VT 202518,51 → 17,86 (−0,65)0,95 → 0,85 (−0,10)
HT 202419,22 → 18,85 (−0,37)0,95 → 0,90 (−0,05)
VT 202418,54 → 17,81 (−0,73)0,85 → 0,70 (−0,15)
HT 202318,90 → 18,25 (−0,65)0,95 → 0,85 (−0,10)
VT 202318,05 → 17,35 (−0,70)0,85 → 0,70 (−0,15)
HT 202218,96 → 18,59 (−0,37)1,05 → 0,90 (−0,15)
VT 202218,40 → 17,75 (−0,65)0,90 → 0,85 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Programmet ger dig kompetens för arbete inom personal, arbete och organisation med de beteendevetenskapliga ämnena som grund och bredd inom främst personalekonomi och arbetsrätt. Du får de akademiska grunderna för att arbeta med personalplanering, organisations- och kompetensutveckling, ledarskap, arbetsmiljöarbete samt förhandlings- och utredningsverksamhet. Programmet innehåller följande kurser: Beteendevetenskaplig kurs som innehåller grunderna i psykologi, sociologi och pedagogik.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-34130

SU-34130 · nationell antagning

1 569 sökande, 300 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
AUBI Lärosätets eget urval Alla antogs 11 Alla antogs 7 0
AUBII Lärosätets eget urval 15,47 5 13,61 7 1
AUHP Lärosätets eget urval Alla antogs 9 Alla antogs 8 0
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,05 32 18,27 28 123
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,25 8 18,95 8 72
HP Högskoleprovet 1,05 35 0,95 32 139
VT 2026: anmälningskod SU-34031

SU-34031 · nationell antagning

1 344 sökande, 286 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
AUBI Lärosätets eget urval Alla antogs 9 Alla antogs 8 0
AUBII Lärosätets eget urval 13,62 8 13,62 8 1
AUHP Lärosätets eget urval Alla antogs 5 Alla antogs 5 0
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,51 32 17,96 28 99
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,96 9 18,75 8 52
HP Högskoleprovet 0,95 37 0,85 33 96
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Kandidatprogrammet Personal, arbete och organisation

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogrammet Personal, arbete och organisation vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,27, HP 0,95 och BII 18,95. VT 2026: BI 17,96, HP 0,85 och BII 18,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogrammet Personal, arbete och organisation vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 1 569 personer, varav 300 i första hand. 90 antogs, alltså 17,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 216 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogrammet Personal, arbete och organisation vid Stockholms universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,27 HT 2026 mot 18,85 HT 2025. Sökande: 1 569 mot 1 653.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor84 %(1 323)
  • Män16 %(246)
  • 24 år eller yngre74 %1 165
  • 25–34 år19 %302
  • 35 år eller äldre7 %102
  • Antagna kvinnor84 %(76)
  • Antagna män16 %(14)

Anmälningskod SU-34130. Källa: UHR.