Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17091
VT 2026urval 2 · SU-17057
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 387 sökande hittills (87 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 11 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): alla behöriga antogs förra året; chans att alla behöriga kommer in igen: 55 %.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 508
- 113 i första hand
- Antagna
- 125
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,1
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 285
- 72 i första hand
- Antagna
- 59
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,8
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,45 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,20 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 13,78 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 150 | 125 | −25 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 22 av 23 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,38). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 22 av 23 terminer, minst 0,50 under i 20 och minst 1,00 under i 18.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 21 av 22 terminer och legat kvar i 1 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 21 av 22 terminer, minst 0,10 under i 16 och minst 0,20 under i 11.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,45 → alla behöriga antogs | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 14,29 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| VT 2023 | 13,74 → 10,40 (−3,34) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,77 → 13,27 (−2,50) | 0,60 → 0,30 (−0,30) |
| VT 2022 | 15,49 → 14,10 (−1,39) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| HT 2021 | 16,74 → 16,32 (−0,42) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
| VT 2021 | 15,45 → 13,55 (−1,90) | 0,55 → 0,35 (−0,20) |
| HT 2020 | 16,73 → 15,67 (−1,06) | 0,50 → 0,35 (−0,15) |
| VT 2020 | 15,47 → alla behöriga antogs | 0,45 → 0,20 (−0,25) |
| HT 2019 | 15,89 → 14,27 (−1,62) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,45) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 14,65 | 14,65 |
| VT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 14,50 | 15,00 |
| VT 2014 | 12,00 | 14,32 |
| HT 2014 | 15,43 | 14,60 |
| VT 2015 | 14,41 | 15,29 |
| HT 2015 | 16,94 | 15,82 |
| VT 2016 | 14,40 | 15,63 |
| HT 2016 | 16,20 | 14,93 |
| VT 2017 | 12,60 | 13,94 |
| HT 2017 | 14,04 | 15,40 |
| VT 2018 | 10,79 | 13,30 |
| HT 2018 | 14,50 | 14,50 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 14,27 | 14,60 |
| VT 2020 | Alla antogs | 13,91 |
| HT 2020 | 15,67 | 15,47 |
| VT 2021 | 13,55 | 14,56 |
| HT 2021 | 16,32 | 15,93 |
| VT 2022 | 14,10 | 14,81 |
| HT 2022 | 13,27 | 14,51 |
| VT 2023 | 10,40 | 11,39 |
| HT 2023 | Alla antogs | 11,25 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| VT 2014 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,55 |
| VT 2015 | 0,45 |
| HT 2015 | 0,70 |
| VT 2016 | 0,65 |
| HT 2016 | 0,75 |
| VT 2017 | 0,45 |
| HT 2017 | 0,60 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,40 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,60 |
| VT 2020 | 0,20 |
| HT 2020 | 0,35 |
| VT 2021 | 0,35 |
| HT 2021 | 0,55 |
| VT 2022 | 0,45 |
| HT 2022 | 0,30 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2012 | 298 | 82 |
| HT 2012 | 553 | 114 |
| VT 2013 | 421 | 93 |
| HT 2013 | 641 | 130 |
| VT 2014 | 525 | 98 |
| HT 2014 | 876 | 163 |
| VT 2015 | 612 | 135 |
| HT 2015 | 1 058 | 216 |
| VT 2016 | 794 | 177 |
| HT 2016 | 1 043 | 191 |
| VT 2017 | 709 | 148 |
| HT 2017 | 936 | 173 |
| VT 2018 | 579 | 116 |
| HT 2018 | 860 | 175 |
| VT 2019 | 492 | 135 |
| HT 2019 | 799 | 192 |
| VT 2020 | 581 | 144 |
| HT 2020 | 1 020 | 237 |
| VT 2021 | 736 | 178 |
| HT 2021 | 1 139 | 214 |
| VT 2022 | 662 | 153 |
| HT 2022 | 892 | 177 |
| VT 2023 | 548 | 118 |
| HT 2023 | 790 | 151 |
| VT 2024 | 452 | 106 |
| HT 2024 | 473 | 121 |
| VT 2025 | 309 | 95 |
| HT 2025 | 457 | 94 |
| VT 2026 | 285 | 72 |
| HT 2026 | 508 | 113 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 4,1 | 508 |
| Uppsala universitet Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | 5,5 | 441 |
| Linköpings universitet Linköping | Alla antogs | Alla antogs | 5,1 | 346 |
| Jönköping University Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 · Jönköping | Alla antogs | – | 4,5 | 286 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 4,5 | 189 |
Om programmet
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, ReligionskunskapBI16,20HP0,60Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Geografi, HistoriaBI15,04HP0,35Sökande/plats8,0
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, HistoriaBI16,06HP0,40Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, EngelskaBI12,34HPAlla antogsSökande/plats7,8
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Geografi, ReligionskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, EngelskaBI13,06HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, EngelskaBI18,90HP0,85Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17091
SU-17091 · nationell antagning
508 sökande, 113 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 4 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,45 | 78 | Alla antogs | 63 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13,78 | 19 | Alla antogs | 21 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,20 | 49 | Alla antogs | 39 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-17057
SU-17057 · nationell antagning
285 sökande, 72 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 46 | Alla antogs | 27 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 24 | Alla antogs | 16 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 29 | Alla antogs | 15 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 508 personer, varav 113 i första hand. 125 antogs, alltså 4,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 387 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor72 %(365)
- Män28 %(143)
- 24 år eller yngre69 %351
- 25–34 år23 %115
- 35 år eller äldre8 %42
- Antagna kvinnor68 %(85)
- Antagna män32 %(40)
Anmälningskod SU-17091. Källa: UHR.