Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P4006
VT 2026urval 2 · UU-P9006
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 349 sökande hittills (44 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): alla behöriga antogs förra året; chans att alla behöriga kommer in igen: 25 %.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 441
- 70 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,5
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 206
- 28 i första hand
- Antagna
- 36
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 131 | 80 | −51 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,28). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2017 | 13,20 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 17,00 → 14,40 (−2,60) | 0,80 → 0,45 (−0,35) |
| HT 2015 | 18,10 → 16,50 (−1,60) | 0,80 → 0,50 (−0,30) |
| HT 2014 | 18,34 → 16,40 (−1,94) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
| HT 2013 | 18,90 → 16,80 (−2,10) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
| VT 2013 | 16,00 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2012 | 15,80 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2011 | 13,90 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2017 (BI 13,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 16,80 | 15,04 |
| HT 2014 | 16,40 | 14,44 |
| HT 2015 | 16,50 | 13,98 |
| HT 2016 | 14,40 | 14,29 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,55 |
| HT 2015 | 0,50 |
| HT 2016 | 0,45 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 284 | 49 |
| VT 2012 | 155 | 23 |
| HT 2012 | 362 | 65 |
| VT 2013 | 242 | 25 |
| HT 2013 | 530 | 65 |
| HT 2014 | 548 | 77 |
| HT 2015 | 654 | 106 |
| HT 2016 | 646 | 85 |
| HT 2017 | 620 | 98 |
| VT 2018 | 377 | 55 |
| HT 2018 | 524 | 84 |
| VT 2019 | 296 | 37 |
| HT 2019 | 373 | 62 |
| VT 2020 | 228 | 48 |
| HT 2020 | 449 | 85 |
| VT 2021 | 304 | 48 |
| HT 2021 | 447 | 76 |
| VT 2022 | 277 | 41 |
| HT 2022 | 419 | 76 |
| VT 2023 | 214 | 40 |
| HT 2023 | 373 | 82 |
| VT 2024 | 189 | 27 |
| HT 2024 | 361 | 62 |
| VT 2025 | 213 | 37 |
| HT 2025 | 371 | 67 |
| VT 2026 | 206 | 28 |
| HT 2026 | 441 | 70 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | 4,1 | 508 |
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 5,5 | 441 |
| Linköpings universitet Linköping | Alla antogs | Alla antogs | 5,1 | 346 |
| Jönköping University Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 · Jönköping | Alla antogs | – | 4,5 | 286 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 4,5 | 189 |
Om programmet
Vill du arbeta som lärare i förskoleklass och årskurs 1–3? Då är grundlärarprogrammet rätt utbildning för dig. Du får redskapen för att ta vara på barns lust att lära under de första skolåren, då nästan hela världen finns kvar att utforska och fantasin är obegränsad. En del av utbildningen sker på plats i skolan där du får öva på att planera och hålla egna lektioner.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,1
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats8,3
- Kompletterande pedagogisk utbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9BI–HP–Sökande/plats–
- Kompletterande pedagogisk utbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9BI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P4006
UU-P4006 · nationell antagning
441 sökande, 70 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 67 | Alla antogs | 41 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 11 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 47 | Alla antogs | 27 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod UU-P9006
UU-P9006 · nationell antagning
206 sökande, 28 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 29 | Alla antogs | 18 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 23 | Alla antogs | 10 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 441 personer, varav 70 i första hand. 80 antogs, alltså 5,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 349 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor80 %(353)
- Män20 %(88)
- 24 år eller yngre84 %372
- 25–34 år11 %50
- 35 år eller äldre4 %19
- Antagna kvinnor74 %(59)
- Antagna män26 %(21)
Anmälningskod UU-P4006. Källa: UHR.