Antagningspoäng Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 2026
Alla lärosäten som ger Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2011.
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 HT 2026?
- Sökande
- 1 770
- +16,8 % mot HT 2025
- Antagna
- 379
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 4,7
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 5
- 5 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 508 | 4,1 |
| Uppsala universitet Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 441 | 5,5 |
| Linköpings universitet Linköping | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 346 | 5,1 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 189 | 4,5 |
| Jönköping University Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 · Jönköping | Alla antogs | Alla antogs | – | 286 | 4,5 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 285 | 4,8 |
| Uppsala universitet Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 206 | 5,7 |
Utveckling sedan 2011
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | – | – | – | – | – | – |
| 2024 | – | – | – | – | – | – |
| 2023 | – | – | – | 10,40 | 10,40 | 10,40 |
| 2022 | 13,27 | 13,27 | 13,27 | 14,10 | 14,10 | 14,10 |
| 2021 | 12,15 | 14,24 | 16,32 | 13,55 | 13,55 | 13,55 |
| 2020 | 13,90 | 14,79 | 15,67 | – | – | – |
| 2019 | 14,27 | 14,27 | 14,27 | – | – | – |
| 2018 | 14,50 | 14,50 | 14,50 | 10,79 | 10,79 | 10,79 |
| 2017 | 12,20 | 13,12 | 14,04 | 12,60 | 12,60 | 12,60 |
| 2016 | 14,40 | 15,00 | 16,20 | 14,40 | 14,40 | 14,40 |
| 2015 | 12,60 | 15,00 | 16,94 | 14,41 | 14,41 | 14,41 |
| 2014 | 11,20 | 15,11 | 16,40 | 12,00 | 12,00 | 12,00 |
| 2013 | 12,94 | 14,50 | 16,80 | – | – | – |
| 2012 | 14,65 | 14,65 | 14,65 | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | – | – | – | – | – | – |
| 2025 | – | – | – | – | – | – |
| 2024 | – | – | – | – | – | – |
| 2023 | – | – | – | – | – | – |
| 2022 | 0,30 | 0,30 | 0,30 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2021 | 0,55 | 0,55 | 0,55 | 0,35 | 0,35 | 0,35 |
| 2020 | 0,35 | 0,35 | 0,35 | 0,20 | 0,20 | 0,20 |
| 2019 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | – | – | – |
| 2018 | 0,40 | 0,40 | 0,40 | – | – | – |
| 2017 | 0,60 | 0,60 | 0,60 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2016 | 0,45 | 0,65 | 0,75 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2015 | 0,50 | 0,60 | 0,70 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2014 | 0,55 | 0,55 | 0,65 | – | – | – |
| 2013 | 0,45 | 0,53 | 0,60 | – | – | – |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Grundskollärare
- Medianlön
- 42 100 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 32 500 kr – 50 000 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det lättast att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6?
Vid Stockholms universitet (Stockholm) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Hur många sökte Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6 HT 2026?
1 770 sökte programmet vid 5 lärosäten och 379 antogs, alltså ungefär 4,7 sökande per plats. 329 hade det som förstahandsval.
Vad tjänar man efter Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6?
Medianlönen för grundskollärare var 42 100 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.