Vad krävdes för att komma in på Studie- och yrkesvägledarprogrammet HT 2026?

BImedian 16,01 lägst–högst 10,64–18,10 +0,81 mot HT 2025
HPmedian 0,45 lägst–högst 0,45–0,60 +0,15 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 6 utbildningar vid 3 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
3 905
+13,5 % mot HT 2025
Antagna
509
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
7,7
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
3
6 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Studie- och yrkesvägledarprogrammet HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Stockholms universitet Stockholm · Distans 18,1019,300,601 39113,9+1,22
Stockholms universitet Stockholm 17,2916,700,4570010,0+1,80
Malmö universitet Studie- och yrkesvägledarutbildningen · Malmö 16,0116,090,458508,5+1,11
Malmö universitet Studie- och yrkesvägledarutbildningen · Varberg 12,7013,82Alla antogs3073,8–
Umeå universitet Studie- och yrkesvägledarprogrammet - distans med campusträffar · Umeå · Distans 10,6412,93Alla antogs5224,1–
Umeå universitet Umeå Alla antogsAlla antogsAlla antogs1354,4–

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

10,012,515,017,520,0200820122016202020242026HT 2010: median BI 14,43, lägst 13,04, högst 16,22 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 15,38, lägst 14,00, högst 16,90 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 15,89, lägst 12,25, högst 18,00 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 16,70, lägst 15,54, högst 17,60 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 16,77, lägst 15,50, högst 18,20 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 17,52, lägst 15,05, högst 18,40 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 17,56, lägst 14,83, högst 18,24 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 17,31, lägst 16,31, högst 18,20 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 17,04, lägst 16,21, högst 18,14 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 16,62, lägst 15,00, högst 17,00 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 17,37, lägst 11,80, högst 19,06 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 17,49, lägst 14,44, högst 18,30 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 16,36, lägst 14,43, högst 17,40 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 15,33, lägst 12,87, högst 17,19 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 15,35, lägst 13,69, högst 17,03 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 15,20, lägst 14,27, högst 16,88 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 16,01, lägst 10,64, högst 18,10 (5 lärosäten med poänggräns)16,01
Visa som tabell
Studie- och yrkesvägledarprogrammet: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202610,6416,0118,10
202514,2715,2016,88
202413,6915,3517,03
202312,8715,3317,19
202214,4316,3617,40
202114,4417,4918,30
202011,8017,3719,06
201915,0016,6217,00
201816,2117,0418,14
201716,3117,3118,20
201614,8317,5618,24
201515,0517,5218,40
201415,5016,7718,20
201315,5416,7017,60
201212,2515,8918,00
201114,0015,3816,90
201013,0414,4316,22
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,000,250,500,751,00200820122016202020242026HT 2010: median HP 0,15, lägst 0,10, högst 0,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 0,40, lägst 0,20, högst 0,70 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 0,40, lägst 0,30, högst 0,80 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 0,60, lägst 0,55, högst 0,95 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 0,83, lägst 0,30, högst 0,90 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 0,90, lägst 0,50, högst 0,95 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 0,90, lägst 0,50, högst 0,95 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 0,85, lägst 0,65, högst 0,90 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 0,80, lägst 0,55, högst 0,85 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,73, lägst 0,45, högst 0,75 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,60, lägst 0,45, högst 0,65 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,68, lägst 0,20, högst 0,75 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 0,55, lägst 0,40, högst 0,60 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 0,38, lägst 0,25, högst 0,45 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,25, lägst 0,15, högst 0,45 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,30, lägst 0,25, högst 0,35 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,45, lägst 0,45, högst 0,60 (3 lärosäten med poänggräns)0,45
Visa som tabell
Studie- och yrkesvägledarprogrammet: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,450,450,60
20250,250,300,35
20240,150,250,45
20230,250,380,45
20220,400,550,60
20210,200,680,75
20200,450,600,65
20190,450,730,75
20180,550,800,85
20170,650,850,90
20160,500,900,95
20150,500,900,95
20140,300,830,90
20130,550,600,95
20120,300,400,80
20110,200,400,70
20100,100,150,20
2009–––
2008–––

Lön och jobbchanser

Studie- och yrkesvägledare

Medianlön
41 400 kr/mån
Spann (10–90 %)
36 700 kr – 46 000 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som studie- och yrkesvägledare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Studie- och yrkesvägledarprogrammet?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Stockholms universitet (Stockholm): 18,10 i urvalsgruppen BI och 0,60 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Studie- och yrkesvägledarprogrammet?

Vid Umeå universitet (Umeå) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Studie- och yrkesvägledarprogrammet?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,45–0,60 beroende på lärosäte, med medianen 0,45. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Studie- och yrkesvägledarprogrammet HT 2026?

3 905 sökte programmet vid 3 lärosäten och 509 antogs, alltså ungefär 7,7 sökande per plats. 881 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Studie- och yrkesvägledarprogrammet ökat?

Medianen för BI steg med 0,81 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +13,5 %.

Vad tjänar man efter Studie- och yrkesvägledarprogrammet?

Medianlönen för studie- och yrkesvägledare var 41 400 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: lärare

Visa alla