Studie- och yrkesvägledarutbildningen
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-66833
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 850
- 213 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 231
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,48 | 16,01 | −0,47 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,45 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,12 | 16,09 | −0,03 |
| Antagna totalt | 135 | 100 | −35 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 9 terminer och stigit i 1 (median −0,73). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer och legat kvar i 2 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,48 → 16,01 (−0,47) | 0,50 → 0,45 (−0,05) |
| HT 2025 | 15,70 → 14,90 (−0,80) | 0,40 → 0,35 (−0,05) |
| HT 2024 | 16,20 → 15,35 (−0,85) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
| HT 2023 | 16,20 → 14,89 (−1,31) | 0,50 → 0,35 (−0,15) |
| HT 2022 | 16,15 → 15,42 (−0,73) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2021 | 17,70 → 17,75 (+0,05) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2020 | 17,27 → 16,86 (−0,41) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2019 | 17,66 → 16,80 (−0,86) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2018 | 17,43 → 16,92 (−0,51) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,48) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 16,92 | 17,20 |
| HT 2019 | 16,80 | 17,06 |
| HT 2020 | 16,86 | 16,68 |
| HT 2021 | 17,75 | 17,66 |
| HT 2022 | 15,42 | 15,56 |
| HT 2023 | 14,89 | 15,95 |
| HT 2024 | 15,35 | 15,10 |
| HT 2025 | 14,90 | 15,05 |
| HT 2026 | 16,01 | 16,09 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,35 |
| HT 2024 | 0,45 |
| HT 2025 | 0,35 |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 1 222 | 278 |
| HT 2019 | 965 | 252 |
| HT 2020 | 961 | 254 |
| HT 2021 | 1 092 | 278 |
| HT 2022 | 829 | 205 |
| HT 2023 | 645 | 160 |
| HT 2024 | 758 | 179 |
| HT 2025 | 676 | 158 |
| HT 2026 | 850 | 213 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Distans | 18,10 | 0,60 | 13,9 | 1 391 |
| Stockholms universitet Stockholm | 17,29 | 0,45 | 10,0 | 700 |
| Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här | 16,01 | 0,45 | 8,5 | 850 |
| Malmö universitet Varberg | 12,70 | Alla antogs | 3,8 | 307 |
| Umeå universitet Studie- och yrkesvägledarprogrammet - distans med campusträffar · Umeå · Distans | 10,64 | Alla antogs | 4,1 | 522 |
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 4,4 | 135 |
Om programmet
Studie- och yrkesvägledarutbildningen riktar sig till dig med ett genuint människointresse och förmåga att leva dig in i andras situation. Du utbildas till att kunna stödja andra att finna karriärvägar, att välja yrke eller utbildning. I din yrkesroll har du vägledningssamtal med enskilda individer eller i grupp. Du har också tillfällen då du informerar eller undervisar större grupper eller informerar föräldrar, lärare eller personal.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 OBS: Olika anmälningskoder för programmet i Malmö resp. Varberg.
- Examen
- Studie- och yrkesvägledarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Studie- och yrkesvägledare | 41 400 kr37–46 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som studie- och yrkesvägledare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-66833
MAU-66833 · nationell antagning
850 sökande, 213 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 7 | 3 | 5 | 13 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,48 | 67 | 16,01 | 49 | 120 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,12 | 15 | 16,09 | 12 | 70 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 46 | 0,45 | 34 | 56 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 43 |
Vanliga frågor om Studie- och yrkesvägledarutbildningen
Vad krävdes för att komma in på Studie- och yrkesvägledarutbildningen vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,01, HP 0,45 och BII 16,09. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Studie- och yrkesvägledarutbildningen vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 850 personer, varav 213 i första hand. 100 antogs, alltså 8,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Studie- och yrkesvägledarutbildningen vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,01 HT 2026 mot 14,9 HT 2025. Sökande: 850 mot 676.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Studie- och yrkesvägledarutbildningen mer?
Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor82 %(698)
- Män18 %(152)
- 24 år eller yngre46 %387
- 25–34 år33 %284
- 35 år eller äldre21 %179
- Antagna kvinnor86 %(86)
- Antagna män14 %(14)
Anmälningskod MAU-66833. Källa: UHR.