Studie- och yrkesvägledarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-34114
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 700
- 127 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 217
- Sökande per plats
- 10
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,08 | 17,29 | −0,79 |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | 0,45 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 17,38 | 16,7 | −0,68 |
| Antagna totalt | 70 | 70 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,22 | 16,99 |
| HT 2011 | 16,90 | 16,89 |
| HT 2012 | 18,00 | 18,12 |
| HT 2013 | 17,60 | 18,07 |
| HT 2014 | 18,20 | 17,40 |
| HT 2015 | 18,40 | 17,95 |
| HT 2016 | 18,24 | 17,93 |
| HT 2017 | 17,50 | 18,00 |
| HT 2018 | 17,10 | 17,36 |
| HT 2019 | 16,44 | 17,45 |
| HT 2020 | 18,33 | 18,95 |
| HT 2021 | 17,70 | 18,35 |
| HT 2022 | 16,36 | 16,30 |
| HT 2023 | 15,33 | 15,82 |
| HT 2024 | 16,22 | 16,98 |
| HT 2025 | 15,49 | 15,78 |
| HT 2026 | 17,29 | 16,70 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,10 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,95 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,40 |
| HT 2023 | 0,40 |
| HT 2024 | 0,25 |
| HT 2025 | 0,25 |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 392 | 79 |
| HT 2009 | 489 | 89 |
| HT 2010 | 492 | 103 |
| HT 2011 | 543 | 128 |
| HT 2012 | 746 | 152 |
| HT 2013 | 912 | 168 |
| HT 2014 | 1 003 | 166 |
| HT 2015 | 1 235 | 218 |
| HT 2016 | 1 229 | 203 |
| HT 2017 | 1 003 | 174 |
| HT 2018 | 752 | 150 |
| HT 2019 | 617 | 133 |
| HT 2020 | 828 | 176 |
| HT 2021 | 823 | 170 |
| HT 2022 | 524 | 116 |
| HT 2023 | 423 | 71 |
| HT 2024 | 521 | 110 |
| HT 2025 | 515 | 86 |
| HT 2026 | 700 | 127 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Distans | 18,10 | 0,60 | 13,9 | 1 391 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 17,29 | 0,45 | 10,0 | 700 |
| Malmö universitet Studie- och yrkesvägledarutbildningen · Malmö | 16,01 | 0,45 | 8,5 | 850 |
| Malmö universitet Studie- och yrkesvägledarutbildningen · Varberg | 12,70 | Alla antogs | 3,8 | 307 |
| Umeå universitet Studie- och yrkesvägledarprogrammet - distans med campusträffar · Umeå · Distans | 10,64 | Alla antogs | 4,1 | 522 |
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 4,4 | 135 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Studie- och yrkesvägledarexamen
- Språk
- Svenska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Studie- och yrkesvägledare | 41 400 kr37–46 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som studie- och yrkesvägledare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-34114
SU-34114 · nationell antagning
700 sökande, 127 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUBF Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| AUBI Lärosätets eget urval | 16,02 | 7 | 15,29 | 8 | 13 |
| AUBII Lärosätets eget urval | 16,79 | 4 | 16,43 | 4 | 17 |
| AUHP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 4 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,08 | 20 | 17,29 | 21 | 145 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,38 | 5 | 16,7 | 6 | 85 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 24 | 0,45 | 25 | 67 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Studie- och yrkesvägledarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Studie- och yrkesvägledarprogrammet vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,29, HP 0,45 och BII 16,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Studie- och yrkesvägledarprogrammet vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 700 personer, varav 127 i första hand. 70 antogs, alltså 10 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Studie- och yrkesvägledarprogrammet vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,29 HT 2026 mot 15,49 HT 2025. Sökande: 700 mot 515.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Studie- och yrkesvägledarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(565)
- Män19 %(135)
- 24 år eller yngre49 %341
- 25–34 år32 %227
- 35 år eller äldre19 %132
- Antagna kvinnor81 %(57)
- Antagna män19 %(13)
Anmälningskod SU-34114. Källa: UHR.