Studie- och yrkesvägledarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-34123
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 391
- 379 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 412
- Sökande per plats
- 13,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,77 | 18,1 | −0,67 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,60 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,3 | 19,3 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 110 | 100 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2023 | 17,19 | 18,10 |
| HT 2024 | 17,03 | 17,27 |
| HT 2025 | 16,88 | 17,41 |
| HT 2026 | 18,10 | 19,30 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,45 |
| HT 2024 | 0,40 |
| HT 2025 | 0,30 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 332 | 92 |
| HT 2009 | 363 | 91 |
| HT 2023 | 1 052 | 334 |
| HT 2024 | 1 037 | 277 |
| HT 2025 | 1 034 | 309 |
| HT 2026 | 1 391 | 379 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Distans · Du tittar på den här | 18,10 | 0,60 | 13,9 | 1 391 |
| Stockholms universitet Stockholm | 17,29 | 0,45 | 10,0 | 700 |
| Malmö universitet Studie- och yrkesvägledarutbildningen · Malmö | 16,01 | 0,45 | 8,5 | 850 |
| Malmö universitet Studie- och yrkesvägledarutbildningen · Varberg | 12,70 | Alla antogs | 3,8 | 307 |
| Umeå universitet Studie- och yrkesvägledarprogrammet - distans med campusträffar · Umeå · Distans | 10,64 | Alla antogs | 4,1 | 522 |
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 4,4 | 135 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Studie- och yrkesvägledarexamen
- Språk
- Svenska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Studie- och yrkesvägledare | 41 400 kr37–46 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som studie- och yrkesvägledare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-34123
SU-34123 · nationell antagning
1 391 sökande, 379 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUBF Lärosätets eget urval | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| AUBI Lärosätets eget urval | 17,56 | 11 | 16,85 | 10 | 54 |
| AUBII Lärosätets eget urval | 17,23 | 4 | 17,19 | 4 | 34 |
| AUHP Lärosätets eget urval | 0,45 | 16 | 0,2 | 15 | 3 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 25 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,77 | 30 | 18,1 | 26 | 275 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,3 | 9 | 19,3 | 8 | 168 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 36 | 0,60 | 33 | 76 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Studie- och yrkesvägledarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Studie- och yrkesvägledarprogrammet vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,1, HP 0,60 och BII 19,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Studie- och yrkesvägledarprogrammet vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 1 391 personer, varav 379 i första hand. 100 antogs, alltså 13,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Studie- och yrkesvägledarprogrammet vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,1 HT 2026 mot 16,88 HT 2025. Sökande: 1 391 mot 1 034.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Studie- och yrkesvägledarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(1 190)
- Män14 %(201)
- 24 år eller yngre21 %289
- 25–34 år40 %560
- 35 år eller äldre39 %542
- Antagna kvinnor87 %(87)
- Antagna män13 %(13)
Anmälningskod SU-34123. Källa: UHR.