Studie- och yrkesvägledarutbildningen
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-66834
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 307
- 76 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 65
- Sökande per plats
- 3,8
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,58 | 12,7 | −1,88 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,24 | 13,82 | −0,42 |
| Antagna totalt | 105 | 80 | −25 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 9 terminer och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 7 terminer och legat kvar i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 7 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,58 → 12,70 (−1,88) | – |
| HT 2025 | 13,11 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 15,00 → 13,69 (−1,31) | 0,35 → 0,15 (−0,20) |
| HT 2023 | 14,65 → 12,87 (−1,78) | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,78 → 14,43 (−1,35) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2021 | 17,04 → 16,10 (−0,94) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2020 | 16,67 → 16,20 (−0,47) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2019 | 17,17 → 17,00 (−0,17) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2018 | 17,21 → 17,27 (+0,06) | 0,80 → 0,80 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,58) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 17,27 | 17,29 |
| HT 2019 | 17,00 | 17,30 |
| HT 2020 | 16,20 | 16,81 |
| HT 2021 | 16,10 | 16,92 |
| HT 2022 | 14,43 | 16,71 |
| HT 2023 | 12,87 | 13,39 |
| HT 2024 | 13,69 | 14,19 |
| HT 2025 | Alla antogs | 12,68 |
| HT 2026 | 12,70 | 13,82 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,45 |
| HT 2021 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,45 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,15 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 613 | 178 |
| HT 2019 | 517 | 173 |
| HT 2020 | 451 | 143 |
| HT 2021 | 555 | 140 |
| HT 2022 | 348 | 108 |
| HT 2023 | 283 | 79 |
| HT 2024 | 346 | 109 |
| HT 2025 | 284 | 81 |
| HT 2026 | 307 | 76 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Distans | 18,10 | 0,60 | 13,9 | 1 391 |
| Stockholms universitet Stockholm | 17,29 | 0,45 | 10,0 | 700 |
| Malmö universitet Malmö | 16,01 | 0,45 | 8,5 | 850 |
| Malmö universitet Varberg · Du tittar på den här | 12,70 | Alla antogs | 3,8 | 307 |
| Umeå universitet Studie- och yrkesvägledarprogrammet - distans med campusträffar · Umeå · Distans | 10,64 | Alla antogs | 4,1 | 522 |
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 4,4 | 135 |
Om programmet
Studie- och yrkesvägledarutbildningen riktar sig till dig med ett genuint människointresse och förmåga att leva dig in i andras situation. Du utbildas till att kunna stödja andra att finna karriärvägar, att välja yrke eller utbildning. I din yrkesroll har du vägledningssamtal med enskilda individer eller i grupp. Du har också tillfällen då du informerar eller undervisar större grupper eller informerar föräldrar, lärare eller personal.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2 OBS: Olika anmälningskoder för programmet i Malmö resp. Varberg.
- Examen
- Studie- och yrkesvägledarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Studie- och yrkesvägledare | 41 400 kr37–46 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som studie- och yrkesvägledare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-66834
MAU-66834 · nationell antagning
307 sökande, 76 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 5 | 3 | 3 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,58 | 49 | 12,7 | 43 | 9 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,24 | 15 | 13,82 | 14 | 20 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 35 | Alla antogs | 19 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 38 |
Vanliga frågor om Studie- och yrkesvägledarutbildningen
Vad krävdes för att komma in på Studie- och yrkesvägledarutbildningen vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,7, alla behöriga antogs i HP och BII 13,82. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Studie- och yrkesvägledarutbildningen vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 307 personer, varav 76 i första hand. 80 antogs, alltså 3,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Studie- och yrkesvägledarutbildningen vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BII krävdes 13,82 HT 2026 mot 12,68 HT 2025. Sökande: 307 mot 284.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Studie- och yrkesvägledarutbildningen mer?
Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(257)
- Män16 %(50)
- 24 år eller yngre33 %100
- 25–34 år37 %113
- 35 år eller äldre31 %94
- Antagna kvinnor85 %(68)
- Antagna män15 %(12)
Anmälningskod MAU-66834. Källa: UHR.