Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, Engelska
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · SU-17013
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 78
- 7 i första hand
- Antagna
- 10
- urval 2
- Reserver
- 6
- Sökande per plats
- 7,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,68 | 12,34 | −2,34 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,39 | 16,39 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 11 | 10 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 14,89 | 13,65 |
| VT 2020 | 11,77 | 14,11 |
| HT 2020 | 16,27 | 18,39 |
| VT 2021 | 16,82 | 15,75 |
| HT 2021 | 17,40 | 21,20 |
| VT 2022 | 14,44 | 13,60 |
| HT 2022 | 19,38 | 16,61 |
| VT 2023 | 16,30 | 15,16 |
| HT 2023 | 15,00 | 15,63 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2025 | 13,56 | 14,85 |
| HT 2025 | 13,89 | 16,13 |
| VT 2026 | 12,34 | 16,39 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 1,00 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 1,20 |
| VT 2021 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,80 |
| VT 2022 | 0,55 |
| HT 2022 | 0,80 |
| VT 2023 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,45 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,95 |
| VT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2019 | 36 | 4 |
| HT 2019 | 83 | 10 |
| VT 2020 | 88 | 13 |
| HT 2020 | 93 | 11 |
| VT 2021 | 103 | 18 |
| HT 2021 | 122 | 11 |
| VT 2022 | 117 | 23 |
| HT 2022 | 102 | 18 |
| VT 2023 | 68 | 14 |
| HT 2023 | 79 | 7 |
| VT 2024 | 65 | 10 |
| HT 2024 | 40 | 7 |
| VT 2025 | 73 | 12 |
| HT 2025 | 83 | 8 |
| VT 2026 | 78 | 7 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, ReligionskunskapBI16,20HP0,60Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Geografi, HistoriaBI15,04HP0,35Sökande/plats8,0
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, HistoriaBI16,06HP0,40Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, EngelskaBI13,06HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Geografi, ReligionskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, EngelskaBI15,99HP0,50Sökande/plats10,1
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, EngelskaBI18,90HP0,85Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI17,91HP0,95Sökande/plats17,5
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod SU-17013
SU-17013 · nationell antagning
78 sökande, 7 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,68 | 6 | 12,34 | 6 | 4 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,39 | 1 | 16,39 | 1 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, Engelska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, Engelska vid Stockholms universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,34, alla behöriga antogs i HP och BII 16,39. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, Engelska vid Stockholms universitet?
VT 2026 sökte 78 personer, varav 7 i första hand. 10 antogs, alltså 7,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, Engelska vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 12,34 VT 2026 mot 13,56 VT 2025. Sökande: 78 mot 73.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor58 %(45)
- Män42 %(33)
- 24 år eller yngre76 %59
- 25–34 år21 %16
- 35 år eller äldre4 %3
- Antagna kvinnor50 %(5)
- Antagna män50 %(5)
Anmälningskod SU-17013. Källa: UHR.