Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Engelska
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17240
VT 2026urval 2 · SU-17044
Söktryck just nu, VT 2027: 150 sökande hittills (13 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 5 av 8 läsår med jämförbara siffror, högre 3 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 17,83, troligen mellan 16,33 och 18,63.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 159
- 22 i första hand
- Antagna
- 6
- urval 2
- Reserver
- 35
- Sökande per plats
- 26,5
- Bara 6 platser, svår att jämföra
- Sökande VT 2026
- 125
- 21 i första hand
- Antagna
- 5
- urval 2
- Reserver
- 22
- Sökande per plats
- 25
- Bara 5 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,05 | 18,9 | −0,15 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,85 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,1 | 15,85 | −0,25 |
| Antagna totalt | 7 | 6 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 17 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,75). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 17 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 17 terminer och legat kvar i 10 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 17 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,05 → 18,90 (−0,15) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| VT 2026 | 17,55 → 17,66 (+0,11) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2025 | 18,22 → 15,31 (−2,91) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| VT 2025 | 18,23 → 17,71 (−0,52) | 0,65 → 0,15 (−0,50) |
| HT 2024 | 18,59 → 18,59 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| VT 2024 | 17,40 → 14,00 (−3,40) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,80 → 17,80 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| VT 2023 | 19,06 → 19,06 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2022 | 18,70 → 17,71 (−0,99) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| VT 2022 | 17,81 → 17,81 (±0) | 1,00 → 0,75 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 13,00 | 20,69 |
| VT 2019 | Alla antogs | 17,88 |
| HT 2019 | 16,34 | 15,04 |
| VT 2020 | 15,99 | 18,19 |
| HT 2020 | 18,88 | 17,27 |
| VT 2021 | 18,80 | 18,04 |
| HT 2021 | 17,24 | 19,32 |
| VT 2022 | 17,81 | 19,15 |
| HT 2022 | 17,71 | 17,24 |
| VT 2023 | 19,06 | 16,90 |
| HT 2023 | 17,80 | 15,00 |
| VT 2024 | 14,00 | 13,92 |
| HT 2024 | 18,59 | 15,60 |
| VT 2025 | 17,71 | 14,20 |
| HT 2025 | 15,31 | 15,29 |
| VT 2026 | 17,66 | 17,76 |
| HT 2026 | 18,90 | 15,85 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,85 |
| VT 2019 | 0,25 |
| HT 2019 | 0,95 |
| VT 2020 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,95 |
| VT 2021 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,65 |
| VT 2023 | 1,00 |
| HT 2023 | 1,15 |
| VT 2024 | 0,50 |
| HT 2024 | 1,20 |
| VT 2025 | 0,15 |
| HT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 75 | 8 |
| VT 2019 | 78 | 12 |
| HT 2019 | 155 | 23 |
| VT 2020 | 137 | 24 |
| HT 2020 | 201 | 31 |
| VT 2021 | 138 | 26 |
| HT 2021 | 157 | 16 |
| VT 2022 | 150 | 16 |
| HT 2022 | 141 | 8 |
| VT 2023 | 102 | 12 |
| HT 2023 | 135 | 17 |
| VT 2024 | 100 | 8 |
| HT 2024 | 155 | 20 |
| VT 2025 | 118 | 14 |
| HT 2025 | 137 | 20 |
| VT 2026 | 125 | 21 |
| HT 2026 | 159 | 22 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråkBI16,67HP0,40Sökande/plats11,6
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, EngelskaBI14,06HP0,40Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Svenska som andraspråkBI13,25HPAlla antogsSökande/plats7,8
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBI18,23HP0,90Sökande/plats20,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, EngelskaBI12,34HPAlla antogsSökande/plats7,8
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, EngelskaBI13,06HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråkBI16,93HP0,60Sökande/plats11,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, EngelskaBI15,80HP0,80Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17240
SU-17240 · nationell antagning
159 sökande, 22 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,05 | 4 | 18,9 | 3 | 27 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,1 | 1 | 15,85 | 1 | 8 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 2 | 0,85 | 2 | 10 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-17044
SU-17044 · nationell antagning
125 sökande, 21 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,55 | 3 | 17,66 | 2 | 10 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,76 | 1 | 17,76 | 1 | 11 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 2 | 0,80 | 2 | 10 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Engelska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Engelska vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,9, HP 0,85 och BII 15,85. VT 2026: BI 17,66, HP 0,80 och BII 17,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Engelska vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 159 personer, varav 22 i första hand. 6 antogs, alltså 26,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 150 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Engelska vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,9 HT 2026 mot 15,31 HT 2025. Sökande: 159 mot 137.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor71 %(113)
- Män29 %(46)
- 24 år eller yngre75 %119
- 25–34 år19 %30
- 35 år eller äldre6 %10
- Antagna kvinnor83 %(5)
- Antagna män17 %(1)
Anmälningskod SU-17240. Källa: UHR.