Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Svenska som andraspråk
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17241
VT 2026urval 2 · SU-17045
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 84 sökande hittills (12 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 7 av 8 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 17,27, troligen mellan 15,48 och 19,00.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 86
- 8 i första hand
- Antagna
- 11
- urval 2
- Reserver
- 9
- Sökande per plats
- 7,8
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 65
- 12 i första hand
- Antagna
- 7
- urval 2
- Reserver
- 14
- Sökande per plats
- 9,3
- Bara 7 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,26 | 13,25 | −2,01 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 15,03 | 15,03 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 12 | 11 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer och legat kvar i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,49). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 17 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 17 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 2 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 17 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,26 → 13,25 (−2,01) | 0,50 → alla behöriga antogs |
| VT 2026 | 15,03 → 14,79 (−0,24) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| HT 2025 | 15,73 → 14,58 (−1,15) | 0,40 → alla behöriga antogs |
| VT 2025 | 15,74 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 17,10 → 16,95 (−0,15) | 0,80 → 0,50 (−0,30) |
| VT 2024 | 16,77 → 12,05 (−4,72) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| HT 2023 | 16,38 → 16,09 (−0,29) | 0,95 → alla behöriga antogs |
| VT 2023 | 15,79 → 15,00 (−0,79) | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,77 → 16,25 (−0,52) | 0,95 → 0,60 (−0,35) |
| VT 2022 | 17,00 → 15,59 (−1,41) | 0,45 → 0,50 (+0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,26) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 15,05 | 14,10 |
| VT 2019 | 13,42 | 15,94 |
| HT 2019 | 19,15 | 19,13 |
| VT 2020 | 15,16 | 14,58 |
| HT 2020 | 18,79 | Inget urval |
| VT 2021 | 17,00 | 18,63 |
| HT 2021 | 17,19 | 16,93 |
| VT 2022 | 15,59 | 14,76 |
| HT 2022 | 16,25 | 15,75 |
| VT 2023 | 15,00 | 14,11 |
| HT 2023 | 16,09 | 17,18 |
| VT 2024 | 12,05 | 14,61 |
| HT 2024 | 16,95 | 17,83 |
| VT 2025 | Alla antogs | 14,49 |
| HT 2025 | 14,58 | 17,83 |
| VT 2026 | 14,79 | 17,01 |
| HT 2026 | 13,25 | 15,03 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | 0,60 |
| HT 2019 | 1,20 |
| VT 2020 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,70 |
| VT 2021 | 1,30 |
| HT 2021 | 0,90 |
| VT 2022 | 0,50 |
| HT 2022 | 0,60 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | 0,40 |
| HT 2024 | 0,50 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,30 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 53 | 5 |
| VT 2019 | 55 | 8 |
| HT 2019 | 89 | 9 |
| VT 2020 | 87 | 14 |
| HT 2020 | 119 | 15 |
| VT 2021 | 120 | 17 |
| HT 2021 | 126 | 16 |
| VT 2022 | 108 | 17 |
| HT 2022 | 97 | 10 |
| VT 2023 | 97 | 7 |
| HT 2023 | 93 | 13 |
| VT 2024 | 76 | 13 |
| HT 2024 | 88 | 11 |
| VT 2025 | 73 | 10 |
| HT 2025 | 81 | 10 |
| VT 2026 | 65 | 12 |
| HT 2026 | 86 | 8 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråkBI16,67HP0,40Sökande/plats11,6
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, EngelskaBI14,06HP0,40Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, EngelskaBI18,90HP0,85Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Svenska som andraspråkBI15,59HP0,45Sökande/plats8,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråkBI16,93HP0,60Sökande/plats11,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, EngelskaBI15,80HP0,80Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, SpanskaBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Spanska, Svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17241
SU-17241 · nationell antagning
86 sökande, 8 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,26 | 6 | 13,25 | 5 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,03 | 2 | 15,03 | 2 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-17045
SU-17045 · nationell antagning
65 sökande, 12 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,03 | 4 | 14,79 | 4 | 8 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,01 | 1 | 17,01 | 1 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,30 | 3 | 0,30 | 2 | 3 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Svenska som andraspråk
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,25, alla behöriga antogs i HP och BII 15,03. VT 2026: BI 14,79, HP 0,30 och BII 17,01. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 86 personer, varav 8 i första hand. 11 antogs, alltså 7,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 84 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,25 HT 2026 mot 14,58 HT 2025. Sökande: 86 mot 81.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(67)
- Män22 %(19)
- 24 år eller yngre77 %66
- 25–34 år17 %15
- 35 år eller äldre6 %5
- Antagna kvinnor73 %(8)
- Antagna män27 %(3)
Anmälningskod SU-17241. Källa: UHR.