Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, Engelska
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17242
VT 2026urval 2 · SU-17046
Söktryck just nu, VT 2027: 83 sökande hittills (10 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 5 av 7 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 16,22, troligen mellan 14,63 och 17,43.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 61
- 5 i första hand
- Antagna
- 6
- urval 2
- Reserver
- 12
- Sökande per plats
- 10,2
- Bara 6 platser, svår att jämföra
- Sökande VT 2026
- 60
- 6 i första hand
- Antagna
- 8
- urval 2
- Reserver
- 11
- Sökande per plats
- 7,5
- Bara 8 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,2 | 14,06 | −0,14 |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | 0,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,49 | 15,49 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 7 | 6 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 15 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 15 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 14 terminer och legat kvar i 5 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 14 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,20 → 14,06 (−0,14) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| VT 2026 | 14,59 → 14,15 (−0,44) | 0,45 → 0,40 (−0,05) |
| HT 2025 | 14,69 → 12,08 (−2,61) | 0,35 → alla behöriga antogs |
| VT 2025 | 11,71 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 14,40 → 14,40 (±0) | 0,35 → alla behöriga antogs |
| VT 2024 | 15,18 → 15,18 (±0) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 15,52 → 15,52 (±0) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| VT 2023 | 14,97 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,73 → 15,73 (±0) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| VT 2022 | 15,31 → 15,31 (±0) | 0,45 → 0,40 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 13,04 | 20,99 |
| VT 2020 | 14,30 | 13,63 |
| HT 2020 | 16,77 | 14,99 |
| VT 2021 | 15,14 | 18,12 |
| HT 2021 | 16,68 | 16,09 |
| VT 2022 | 15,31 | 15,36 |
| HT 2022 | 15,73 | 12,86 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 15,52 | 15,18 |
| VT 2024 | 15,18 | Alla antogs |
| HT 2024 | 14,40 | 14,77 |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 12,08 | 15,39 |
| VT 2026 | 14,15 | 14,31 |
| HT 2026 | 14,06 | 15,49 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 0,30 |
| VT 2020 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,40 |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,45 |
| VT 2022 | 0,40 |
| HT 2022 | 0,40 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,30 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,40 |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 63 | 5 |
| VT 2020 | 83 | 7 |
| HT 2020 | 89 | 8 |
| VT 2021 | 83 | 8 |
| HT 2021 | 84 | 4 |
| VT 2022 | 92 | 9 |
| HT 2022 | 83 | 4 |
| VT 2023 | 86 | 5 |
| HT 2023 | 70 | 5 |
| VT 2024 | 82 | 6 |
| HT 2024 | 58 | 3 |
| VT 2025 | 58 | 6 |
| HT 2025 | 43 | 4 |
| VT 2026 | 60 | 6 |
| HT 2026 | 61 | 5 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråkBI16,67HP0,40Sökande/plats11,6
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Svenska som andraspråkBI13,25HPAlla antogsSökande/plats7,8
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, EngelskaBI18,90HP0,85Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråkBI16,93HP0,60Sökande/plats11,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, EngelskaBI15,80HP0,80Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Svenska som andraspråkBI15,59HP0,45Sökande/plats8,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, SpanskaBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Spanska, Svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17242
SU-17242 · nationell antagning
61 sökande, 5 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,2 | 4 | 14,06 | 3 | 8 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,49 | 1 | 15,49 | 1 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 2 | 0,40 | 2 | 1 |
VT 2026: anmälningskod SU-17046
SU-17046 · nationell antagning
60 sökande, 6 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,59 | 5 | 14,15 | 4 | 7 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,39 | 1 | 14,31 | 1 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 3 | 0,40 | 3 | 5 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, Engelska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, Engelska vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,06, HP 0,40 och BII 15,49. VT 2026: BI 14,15, HP 0,40 och BII 14,31. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, Engelska vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 61 personer, varav 5 i första hand. 6 antogs, alltså 10,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 83 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, Engelska vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,06 HT 2026 mot 12,08 HT 2025. Sökande: 61 mot 43.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor70 %(43)
- Män30 %(18)
- 24 år eller yngre74 %45
- 25–34 år15 %9
- 35 år eller äldre11 %7
- Antagna kvinnor83 %(5)
- Antagna män17 %(1)
Anmälningskod SU-17242. Källa: UHR.