Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-17239

BIGymnasiebetyg 16,67 av max 22,5 +1,22 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,40 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,08 av max 22,5 −0,13 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · SU-17043

BIGymnasiebetyg 13,23 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,30 av max 2
BIIKompletterade betyg 14,60 av max 22,5

Söktryck just nu, VT 2027: 125 sökande hittills (12 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 6 av 7 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg15,71troligen mellan 14,75 och 16,49
HPHögskoleprovet0,60troligen mellan 0,50 och 0,70

BII (kompletterade betyg): 16,62, troligen mellan 15,10 och 17,54.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
128
17 i första hand
Antagna
11
urval 2
Reserver
20
Sökande per plats
11,6
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
83
7 i första hand
Antagna
15
urval 2
Reserver
12
Sökande per plats
5,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,1616,67−0,49
Högskoleprov (HP)0,500,40−0,10
Betyg (BII)17,0817,08Oförändrad
Antagna totalt1211−1

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 16 terminer och legat kvar i 4 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,52). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 16 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 8.

Sedan VT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 10.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråk (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,16 → 16,67 (−0,49)0,50 → 0,40 (−0,10)
VT 202614,70 → 13,23 (−1,47)0,40 → 0,30 (−0,10)
HT 202515,45 → 15,45 (±0)0,50 → 0,35 (−0,15)
VT 202514,10 → alla behöriga antogs0,40 → alla behöriga antogs
HT 202416,04 → 14,91 (−1,13)0,60 → 0,35 (−0,25)
VT 202411,41 → alla behöriga antogs0,25 → alla behöriga antogs
HT 202317,02 → 17,02 (±0)0,45 → 0,35 (−0,10)
VT 202314,27 → alla behöriga antogs0,45 → alla behöriga antogs
HT 202216,60 → 16,60 (±0)0,55 → 0,20 (−0,35)
VT 202214,44 → 13,88 (−0,56)0,55 → 0,50 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,16) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

null

Omfattning
330 högskolepoäng, ca 5,5 år
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundskollärare 42 100 kr33–50 tkr Storaminskar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-17239

SU-17239 · nationell antagning

128 sökande, 17 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,16 6 16,67 5 13
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,08 2 17,08 2 8
HP Högskoleprovet 0,50 4 0,40 4 6
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
VT 2026: anmälningskod SU-17043

SU-17043 · nationell antagning

83 sökande, 7 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,7 8 13,23 7 9
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,49 2 14,6 2 5
HP Högskoleprovet 0,40 5 0,30 5 4

Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråk

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,67, HP 0,40 och BII 17,08. VT 2026: BI 13,23, HP 0,30 och BII 14,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 128 personer, varav 17 i första hand. 11 antogs, alltså 11,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 125 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,67 HT 2026 mot 15,45 HT 2025. Sökande: 128 mot 85.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor70 %(90)
  • Män30 %(38)
  • 24 år eller yngre73 %94
  • 25–34 år19 %24
  • 35 år eller äldre8 %10
  • Antagna kvinnor64 %(7)
  • Antagna män36 %(4)

Anmälningskod SU-17239. Källa: UHR.