Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, Historia
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17104
VT 2026urval 2 · SU-17020
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 101 sökande hittills (14 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 3 av 4 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 80
- 4 i första hand
- Antagna
- 5
- urval 2
- Reserver
- 19
- Sökande per plats
- 16
- Bara 5 platser, svår att jämföra
- Sökande VT 2026
- 68
- 5 i första hand
- Antagna
- 3
- urval 2
- Reserver
- 11
- Sökande per plats
- 22,7
- Bara 3 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,27 | 16,06 | −0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | 0,40 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 14,16 | 14,16 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 6 | 5 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 9 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 9 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 7 terminer och legat kvar i 3 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 7 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,27 → 16,06 (−0,21) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| VT 2026 | 15,21 → 16,33 (+1,12) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2025 | 15,97 → 15,97 (±0) | – |
| VT 2025 | 13,64 → alla behöriga antogs | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 15,97 → 15,97 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| VT 2024 | 14,95 → 14,89 (−0,06) | 1,00 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 16,34 → 16,34 (±0) | – |
| VT 2023 | 17,45 → 15,00 (−2,45) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2022 | 18,70 → 18,70 (±0) | 0,95 → 0,50 (−0,45) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,27) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI |
|---|---|
| HT 2022 | 18,70 |
| VT 2023 | 15,00 |
| HT 2023 | 16,34 |
| VT 2024 | 14,89 |
| HT 2024 | 15,97 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 15,97 |
| VT 2026 | 16,33 |
| HT 2026 | 16,06 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,50 |
| VT 2023 | 1,25 |
| HT 2023 | Inget urval |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 1,30 |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 49 | 9 |
| VT 2023 | 43 | 6 |
| HT 2023 | 33 | 5 |
| VT 2024 | 28 | 4 |
| HT 2024 | 37 | 3 |
| VT 2025 | 55 | 7 |
| HT 2025 | 46 | 4 |
| VT 2026 | 68 | 5 |
| HT 2026 | 80 | 4 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, ReligionskunskapBI16,20HP0,60Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Geografi, HistoriaBI15,04HP0,35Sökande/plats8,0
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, EngelskaBI12,34HPAlla antogsSökande/plats7,8
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Geografi, ReligionskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, EngelskaBI13,06HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, ReligionskunskapBI15,78HP0,40Sökande/plats10,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, HistoriaBI14,26HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI17,91HP0,95Sökande/plats17,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17104
SU-17104 · nationell antagning
80 sökande, 4 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,27 | 3 | 16,06 | 2 | 13 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,16 | 1 | 14,16 | 1 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 2 | 0,40 | 2 | 4 |
VT 2026: anmälningskod SU-17020
SU-17020 · nationell antagning
68 sökande, 5 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,21 | 3 | 16,33 | 2 | 7 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 1 | 1,30 | 1 | 2 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, Historia
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, Historia vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,06, HP 0,40 och BII 14,16. VT 2026: BI 16,33, HP 1,30 och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, Historia vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 80 personer, varav 4 i första hand. 5 antogs, alltså 16 sökande per antagen. Till VT 2027 har 101 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, Historia vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,06 HT 2026 mot 15,97 HT 2025. Sökande: 80 mot 46.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(48)
- Män40 %(32)
- 24 år eller yngre76 %61
- 25–34 år21 %17
- 35 år eller äldre3 %2
- Antagna kvinnor40 %(2)
- Antagna män60 %(3)
Anmälningskod SU-17104. Källa: UHR.