Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Geografi, Historia
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17105
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 88
- 11 i första hand
- Antagna
- 11
- urval 2
- Reserver
- 8
- Sökande per plats
- 8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,04 | 15,04 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,35 | −0,40 |
| Betyg (BII) | 16,11 | 13,76 | −2,35 |
| Antagna totalt | 12 | 11 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 6 terminer och legat kvar i 2 (median −1,03). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 6 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 6 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,40). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,04 → 15,04 (±0) | 0,75 → 0,35 (−0,40) |
| HT 2023 | 15,77 → 13,08 (−2,69) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,97 → 15,05 (−1,92) | 1,05 → 0,60 (−0,45) |
| HT 2021 | 16,98 → 16,83 (−0,15) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2020 | 17,68 → 14,42 (−3,26) | 0,75 → 0,40 (−0,35) |
| HT 2019 | 16,80 → 16,80 (±0) | 0,95 → 0,55 (−0,40) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,04) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 16,80 | 15,79 |
| HT 2020 | 14,42 | 14,48 |
| HT 2021 | 16,83 | 16,94 |
| HT 2022 | 15,05 | 17,35 |
| HT 2023 | 13,08 | 16,92 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2026 | 15,04 | 13,76 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 0,55 |
| HT 2020 | 0,40 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Inget urval |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 131 | 17 |
| HT 2020 | 170 | 24 |
| HT 2021 | 187 | 29 |
| HT 2022 | 150 | 18 |
| HT 2023 | 101 | 9 |
| HT 2024 | 39 | 4 |
| HT 2025 | 60 | 6 |
| HT 2026 | 88 | 11 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, ReligionskunskapBI16,20HP0,60Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, HistoriaBI16,06HP0,40Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, EngelskaBI12,34HPAlla antogsSökande/plats7,8
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Geografi, ReligionskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Religionskunskap, EngelskaBI13,06HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, HistoriaBI13,50HP0,70Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, GeografiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI17,91HP0,95Sökande/plats17,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17105
SU-17105 · nationell antagning
88 sökande, 11 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,04 | 7 | 15,04 | 6 | 4 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,11 | 1 | 13,76 | 1 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 4 | 0,35 | 4 | 1 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Geografi, Historia
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Geografi, Historia vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,04, HP 0,35 och BII 13,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Geografi, Historia vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 88 personer, varav 11 i första hand. 11 antogs, alltså 8 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor40 %(35)
- Män60 %(53)
- 24 år eller yngre75 %66
- 25–34 år19 %17
- 35 år eller äldre6 %5
- Antagna kvinnor64 %(7)
- Antagna män36 %(4)
Anmälningskod SU-17105. Källa: UHR.