Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, Historia
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17108
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 89
- 6 i första hand
- Antagna
- 7
- urval 2
- Reserver
- 10
- Sökande per plats
- 12,7
- Bara 7 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,24 | 13,5 | −2,74 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,70 | +0,20 |
| Betyg (BII) | 16,45 | 13,83 | −2,62 |
| Antagna totalt | 8 | 7 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 14 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 2 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,57). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 14 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 12 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 12 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,24 → 13,50 (−2,74) | 0,50 → 0,70 (+0,20) |
| HT 2025 | 15,48 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 16,40 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 18,96 → 18,72 (−0,24) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2022 | 19,90 → 19,90 (±0) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2021 | 18,33 → 19,90 (+1,57) | 1,10 → 0,70 (−0,40) |
| HT 2020 | 19,50 → 19,64 (+0,14) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2019 | 17,66 → 16,95 (−0,71) | 0,85 → 1,15 (+0,30) |
| HT 2018 | 15,88 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 17,20 → 15,77 (−1,43) | 0,85 → 0,50 (−0,35) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,24) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 18,25 | Inget urval |
| VT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 16,90 | Inget urval |
| HT 2014 | 14,17 | Inget urval |
| HT 2017 | 15,77 | 15,67 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 16,95 | 16,14 |
| HT 2020 | 19,64 | 17,17 |
| HT 2021 | 19,90 | Inget urval |
| HT 2022 | 19,90 | Inget urval |
| HT 2023 | 18,72 | 16,71 |
| HT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 13,50 | 13,83 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | 1,10 |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2017 | 0,50 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 1,15 |
| HT 2020 | 1,10 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 1,50 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Inget urval |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 92 | 7 |
| VT 2013 | 61 | 3 |
| HT 2013 | 124 | 11 |
| HT 2014 | 141 | 9 |
| HT 2017 | 187 | 10 |
| HT 2018 | 148 | 13 |
| HT 2019 | 122 | 11 |
| HT 2020 | 116 | 8 |
| HT 2021 | 171 | 18 |
| HT 2022 | 179 | 14 |
| HT 2023 | 132 | 13 |
| HT 2024 | 42 | 4 |
| HT 2025 | 65 | 4 |
| HT 2026 | 89 | 6 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, GeografiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI17,91HP0,95Sökande/plats17,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, EngelskaBI15,99HP0,50Sökande/plats10,1
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, ReligionskunskapBI15,78HP0,40Sökande/plats10,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, HistoriaBI14,26HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, Engelska, 300 hpBI16,19HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, GeografiBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, MatematikBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17108
SU-17108 · nationell antagning
89 sökande, 6 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,24 | 4 | 13,5 | 4 | 7 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,45 | 1 | 13,83 | 1 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 3 | 0,70 | 2 | 3 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, Historia
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, Historia vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,5, HP 0,70 och BII 13,83. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, Historia vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 89 personer, varav 6 i första hand. 7 antogs, alltså 12,7 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor31 %(28)
- Män69 %(61)
- 24 år eller yngre70 %62
- 25–34 år24 %21
- 35 år eller äldre7 %6
- Antagna kvinnor14 %(1)
- Antagna män86 %(6)
Anmälningskod SU-17108. Källa: UHR.