Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, Engelska, 300 hp
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17107
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 58
- 4 i första hand
- Antagna
- 5
- urval 2
- Reserver
- 5
- Sökande per plats
- 11,6
- Bara 5 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,19 | 16,19 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | 0,45 | −0,15 |
| Betyg (BII) | Ingen antogs | Ingen antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 6 | 5 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 14 terminer och legat kvar i 6 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,43). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 14 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 13 terminer och legat kvar i 5 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,07). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 13 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,19 → 16,19 (±0) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
| HT 2025 | 16,30 → 15,44 (−0,86) | 0,80 → 0,45 (−0,35) |
| HT 2024 | 17,34 → 17,34 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2023 | 18,01 → 18,01 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2022 | 21,27 → 21,27 (±0) | – |
| HT 2021 | 17,42 → 17,42 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2020 | 16,80 → 15,10 (−1,70) | 1,45 → 1,00 (−0,45) |
| HT 2019 | 20,31 → 15,51 (−4,80) | 1,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 13,65 → alla behöriga antogs | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2015 | 17,81 → 15,55 (−2,26) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,19) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 18,44 | Inget urval |
| VT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 16,70 | 18,12 |
| HT 2014 | 14,70 | Inget urval |
| HT 2015 | 15,55 | 14,26 |
| HT 2018 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2019 | 15,51 | Inget urval |
| HT 2020 | 15,10 | Inget urval |
| HT 2021 | 17,42 | 15,95 |
| HT 2022 | 21,27 | Inget urval |
| HT 2023 | 18,01 | 16,71 |
| HT 2024 | 17,34 | Alla antogs |
| HT 2025 | 15,44 | Inget urval |
| HT 2026 | 16,19 | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,70 |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 0,60 |
| HT 2018 | 0,55 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | Inget urval |
| HT 2023 | 1,25 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 37 | 3 |
| VT 2013 | 41 | 5 |
| HT 2013 | 103 | 10 |
| HT 2014 | 77 | 7 |
| HT 2015 | 128 | 11 |
| HT 2018 | 59 | 2 |
| HT 2019 | 63 | 6 |
| HT 2020 | 77 | 3 |
| HT 2021 | 86 | 10 |
| HT 2022 | 76 | 8 |
| HT 2023 | 73 | 3 |
| HT 2024 | 27 | 6 |
| HT 2025 | 42 | 2 |
| HT 2026 | 58 | 4 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, EngelskaBI15,99HP0,50Sökande/plats10,1
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBI18,23HP0,80Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, HistoriaBI13,50HP0,70Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, EngelskaBI16,79HP0,60Sökande/plats7,8
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, GeografiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, GeografiBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, MatematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, ReligionBI12,55HP0,40Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17107
SU-17107 · nationell antagning
58 sökande, 4 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,19 | 4 | 16,19 | 3 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 2 | 0,45 | 2 | 2 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, Engelska, 300 hp
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, Engelska, 300 hp vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,19, HP 0,45 och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, Engelska, 300 hp vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 58 personer, varav 4 i första hand. 5 antogs, alltså 11,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, Engelska, 300 hp vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,19 HT 2026 mot 15,44 HT 2025. Sökande: 58 mot 42.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor50 %(29)
- Män50 %(29)
- 24 år eller yngre71 %41
- 25–34 år24 %14
- 35 år eller äldre5 %3
- Antagna kvinnor60 %(3)
- Antagna män40 %(2)
Anmälningskod SU-17107. Källa: UHR.