Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Engelska
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17096
VT 2026urval 2 · SU-17053
Söktryck just nu, VT 2027: 92 sökande hittills (11 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 7 av 12 läsår med jämförbara siffror, högre 4 läsår och lika ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 17,65, troligen mellan 15,92 och 19,94.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 86
- 15 i första hand
- Antagna
- 11
- urval 2
- Reserver
- 24
- Sökande per plats
- 7,8
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 50
- 6 i första hand
- Antagna
- 5
- urval 2
- Reserver
- 8
- Sökande per plats
- 10
- Bara 5 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,71 | 16,79 | −0,92 |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | 0,60 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,06 | 16,06 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 12 | 11 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 29 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 2 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,92). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 22 av 29 terminer, minst 0,50 under i 21 och minst 1,00 under i 16.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 26 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 1 (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 26 terminer, minst 0,10 under i 17 och minst 0,20 under i 14.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,71 → 16,79 (−0,92) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| VT 2026 | 15,73 → 16,82 (+1,09) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2025 | 15,61 → 15,10 (−0,51) | 0,40 → 0,55 (+0,15) |
| VT 2025 | 16,56 → 16,93 (+0,37) | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 16,77 → 15,55 (−1,22) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| VT 2024 | 16,25 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 14,90 → 12,86 (−2,04) | 0,45 → 0,45 (±0) |
| VT 2023 | 17,08 → 17,08 (±0) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2022 | 17,45 → 16,88 (−0,57) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| VT 2022 | 15,98 → 13,44 (−2,54) | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,71) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 16,77 | Inget urval |
| VT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 16,60 | Inget urval |
| VT 2014 | 18,42 | Inget urval |
| HT 2014 | 15,20 | Inget urval |
| VT 2015 | 13,20 | 15,17 |
| HT 2015 | 18,60 | 17,73 |
| VT 2016 | 15,25 | 14,62 |
| HT 2016 | 19,13 | 16,45 |
| VT 2017 | 15,08 | 14,05 |
| HT 2017 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 16,19 | Alla antogs |
| VT 2020 | 16,19 | Inget urval |
| HT 2020 | 16,00 | 15,35 |
| VT 2021 | 14,74 | 16,06 |
| HT 2021 | 13,49 | 15,15 |
| VT 2022 | 13,44 | 14,40 |
| HT 2022 | 16,88 | Inget urval |
| VT 2023 | 17,08 | Inget urval |
| HT 2023 | 12,86 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2024 | 15,55 | Alla antogs |
| VT 2025 | 16,93 | Alla antogs |
| HT 2025 | 15,10 | Alla antogs |
| VT 2026 | 16,82 | 15,96 |
| HT 2026 | 16,79 | 16,06 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,60 |
| VT 2014 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,85 |
| VT 2015 | 0,60 |
| HT 2015 | 0,85 |
| VT 2016 | 0,30 |
| HT 2016 | 0,35 |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 0,45 |
| HT 2021 | 0,45 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,50 |
| VT 2023 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,45 |
| VT 2024 | Inget urval |
| HT 2024 | 0,45 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,55 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 43 | 3 |
| VT 2013 | 41 | 6 |
| HT 2013 | 68 | 6 |
| VT 2014 | 70 | 7 |
| HT 2014 | 71 | 6 |
| VT 2015 | 62 | 8 |
| HT 2015 | 120 | 12 |
| VT 2016 | 78 | 11 |
| HT 2016 | 104 | 12 |
| VT 2017 | 74 | 5 |
| HT 2017 | 95 | 15 |
| VT 2018 | 76 | 4 |
| HT 2018 | 80 | 13 |
| VT 2019 | 52 | 6 |
| HT 2019 | 68 | 8 |
| VT 2020 | 37 | 4 |
| HT 2020 | 69 | 6 |
| VT 2021 | 67 | 6 |
| HT 2021 | 84 | 6 |
| VT 2022 | 50 | 4 |
| HT 2022 | 86 | 4 |
| VT 2023 | 66 | 9 |
| HT 2023 | 64 | 2 |
| VT 2024 | 45 | 5 |
| HT 2024 | 29 | 5 |
| VT 2025 | 46 | 5 |
| HT 2025 | 61 | 5 |
| VT 2026 | 50 | 6 |
| HT 2026 | 86 | 15 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, EngelskaBI15,99HP0,50Sökande/plats10,1
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, ReligionskunskapBI15,78HP0,40Sökande/plats10,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBI18,23HP0,80Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, HistoriaBI14,26HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, Engelska, 300 hpBI16,19HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, GeografiBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, MatematikBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, ReligionBI14,84HP0,35Sökande/plats9,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17096
SU-17096 · nationell antagning
86 sökande, 15 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,71 | 7 | 16,79 | 6 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,06 | 1 | 16,06 | 1 | 7 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 4 | 0,60 | 4 | 12 |
VT 2026: anmälningskod SU-17053
SU-17053 · nationell antagning
50 sökande, 6 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,73 | 3 | 16,82 | 2 | 6 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,96 | 1 | 15,96 | 1 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 2 | 0,70 | 2 | 3 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Engelska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Engelska vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,79, HP 0,60 och BII 16,06. VT 2026: BI 16,82, HP 0,70 och BII 15,96. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Engelska vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 86 personer, varav 15 i första hand. 11 antogs, alltså 7,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 92 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Engelska vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,79 HT 2026 mot 15,1 HT 2025. Sökande: 86 mot 61.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor72 %(62)
- Män28 %(24)
- 24 år eller yngre86 %74
- 25–34 år13 %11
- 35 år eller äldre1 %1
- Antagna kvinnor73 %(8)
- Antagna män27 %(3)
Anmälningskod SU-17096. Källa: UHR.