Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-17115

BIGymnasiebetyg 14,84 av max 22,5 −1,51 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,35 av max 2 −0,55 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg Inget urval Ingen antogs via den här urvalsgruppen.

Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
99
14 i första hand
Antagna
10
urval 2
Reserver
5
Sökande per plats
9,9
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,1714,84−1,33
Högskoleprov (HP)0,750,35−0,40
Betyg (BII)16,4Ingen antogs–
Antagna totalt1110−1

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 16 terminer och legat kvar i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,33). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 16 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 10.

Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 16 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 16 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 6.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Religion (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,17 → 14,84 (−1,33)0,75 → 0,35 (−0,40)
HT 202516,35 → 16,35 (±0)0,75 → 0,90 (+0,15)
HT 202417,01 → alla behöriga antogs0,70 → alla behöriga antogs
HT 202317,71 → 14,47 (−3,24)0,70 → 0,60 (−0,10)
HT 202219,16 → 17,55 (−1,61)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202117,77 → 17,19 (−0,58)1,00 → 0,80 (−0,20)
HT 202018,35 → 17,36 (−0,99)0,65 → 0,65 (±0)
HT 201917,64 → 17,64 (±0)0,80 → 0,80 (±0)
HT 201816,89 → 16,19 (−0,70)0,70 → 0,45 (−0,25)
HT 201718,23 → 15,80 (−2,43)0,85 → 0,75 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,17) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

null

Omfattning
330 högskolepoäng, ca 5,5 år
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-17115

SU-17115 · nationell antagning

99 sökande, 14 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,17 6 14,84 7 5
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,4 1 Ingen antogs 0 0
HP Högskoleprovet 0,75 4 0,35 3 3

Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Religion

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Religion vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,84, HP 0,35 och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Religion vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 99 personer, varav 14 i första hand. 10 antogs, alltså 9,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Religion vid Stockholms universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,84 HT 2026 mot 16,35 HT 2025. Sökande: 99 mot 86.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor66 %(65)
  • Män34 %(34)
  • 24 år eller yngre88 %87
  • 25–34 år9 %9
  • 35 år eller äldre3 %3
  • Antagna kvinnor60 %(6)
  • Antagna män40 %(4)

Anmälningskod SU-17115. Källa: UHR.