Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-17097

BIGymnasiebetyg 14,26 av max 22,5 −0,58 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,45 av max 2
BIIKompletterade betyg 16,36 av max 22,5 +3,38 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · SU-17055

BIGymnasiebetyg 14,48 av max 22,5
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 15,80 av max 22,5 −0,47 mot VT 2025

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Söktryck just nu, VT 2027: 93 sökande hittills (6 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 8 av 12 läsår med jämförbara siffror, högre 4 läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg17,21troligen mellan 16,31 och 18,31
HPHögskoleprovetAlla behöriga antogs förra åretChans att alla behöriga kommer in igen: 50 %

BII (kompletterade betyg): 17,20, troligen mellan 15,84 och 18,63.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
98
7 i första hand
Antagna
8
urval 2
Reserver
18
Sökande per plats
12,3
Bara 8 platser, svår att jämföra
Sökande VT 2026
67
5 i första hand
Antagna
8
urval 2
Reserver
7
Sökande per plats
8,4
Bara 8 platser, svår att jämföra
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,414,26−1,14
Högskoleprov (HP)0,450,45Oförändrad
Betyg (BII)16,3616,36Oförändrad
Antagna totalt98−1

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 28 terminer och legat kvar i 4 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 21 av 28 terminer, minst 0,50 under i 21 och minst 1,00 under i 16.

Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 19 av 25 terminer och legat kvar i 6 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 19 av 25 terminer, minst 0,10 under i 18 och minst 0,20 under i 14.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Historia (senaste 10 av 28 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,40 → 14,26 (−1,14)0,45 → 0,45 (±0)
VT 202616,61 → 14,48 (−2,13)–
HT 202514,84 → 14,84 (±0)0,35 → alla behöriga antogs
VT 202516,08 → alla behöriga antogs0,45 → alla behöriga antogs
HT 202415,19 → alla behöriga antogs0,40 → alla behöriga antogs
VT 202416,15 → 14,09 (−2,06)0,25 → 0,05 (−0,20)
HT 202315,61 → 15,45 (−0,16)0,80 → 0,55 (−0,25)
VT 202317,53 → 17,45 (−0,08)0,85 → 0,55 (−0,30)
HT 202217,15 → 17,15 (±0)0,40 → 0,40 (±0)
VT 202216,95 → 15,01 (−1,94)0,55 → 0,40 (−0,15)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

null

Omfattning
330 högskolepoäng, ca 5,5 år
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-17097

SU-17097 · nationell antagning

98 sökande, 7 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,4 5 14,26 4 12
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,36 1 16,36 1 5
HP Högskoleprovet 0,45 3 0,45 3 4
VT 2026: anmälningskod SU-17055

SU-17055 · nationell antagning

67 sökande, 5 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,61 5 14,48 5 4
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,8 1 15,8 1 4
HP Högskoleprovet Alla antogs 3 Alla antogs 2 0

Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Historia

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Historia vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,26, HP 0,45 och BII 16,36. VT 2026: BI 14,48, alla behöriga antogs i HP och BII 15,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Historia vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 98 personer, varav 7 i första hand. 8 antogs, alltså 12,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 93 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, Historia vid Stockholms universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,26 HT 2026 mot 14,84 HT 2025. Sökande: 98 mot 75.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor56 %(55)
  • Män44 %(43)
  • 24 år eller yngre83 %81
  • 25–34 år13 %13
  • 35 år eller äldre4 %4
  • Antagna kvinnor38 %(3)
  • Antagna män62 %(5)

Anmälningskod SU-17097. Källa: UHR.