Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Religionskunskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17094
VT 2026urval 2 · SU-17031
Söktryck just nu, VT 2027: 116 sökande hittills (16 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 6 av 14 läsår med jämförbara siffror, högre 8 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 17,65, troligen mellan 15,47 och 18,79.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 136
- 18 i första hand
- Antagna
- 13
- urval 2
- Reserver
- 28
- Sökande per plats
- 10,5
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 86
- 15 i första hand
- Antagna
- 8
- urval 2
- Reserver
- 11
- Sökande per plats
- 10,8
- Bara 8 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,8 | 15,78 | −1,02 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,40 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 17,26 | 17,26 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 14 | 13 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 21 av 29 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,79). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 19 av 29 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 14.
Sedan VT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 21 av 28 terminer och legat kvar i 7 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 21 av 28 terminer, minst 0,10 under i 20 och minst 0,20 under i 12.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,80 → 15,78 (−1,02) | 0,70 → 0,40 (−0,30) |
| VT 2026 | 17,55 → 17,76 (+0,21) | 0,95 → 0,35 (−0,60) |
| HT 2025 | 14,97 → 14,89 (−0,08) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| VT 2025 | 18,98 → 18,98 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2024 | 16,28 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| VT 2024 | 17,55 → 17,36 (−0,19) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2023 | 16,52 → 16,52 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| VT 2023 | 19,32 → 19,32 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2022 | 17,02 → 15,90 (−1,12) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
| VT 2022 | 18,58 → 16,58 (−2,00) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 15,30 | 18,71 |
| VT 2013 | 13,20 | Inget urval |
| HT 2013 | 18,50 | Inget urval |
| VT 2014 | 19,00 | Inget urval |
| HT 2014 | 18,70 | Inget urval |
| VT 2015 | 19,50 | Inget urval |
| HT 2015 | 18,70 | 18,90 |
| VT 2016 | 17,70 | 16,92 |
| HT 2016 | 16,59 | 18,85 |
| VT 2017 | 16,30 | 17,00 |
| HT 2017 | 15,32 | 18,29 |
| VT 2018 | 12,45 | 13,61 |
| HT 2018 | 16,20 | 19,48 |
| VT 2019 | 13,96 | Alla antogs |
| HT 2019 | 15,09 | 14,60 |
| VT 2020 | 16,50 | 13,12 |
| HT 2020 | 16,25 | 15,17 |
| VT 2021 | 16,01 | 18,61 |
| HT 2021 | 16,46 | 15,80 |
| VT 2022 | 16,58 | 14,51 |
| HT 2022 | 15,90 | 15,67 |
| VT 2023 | 19,32 | 18,52 |
| HT 2023 | 16,52 | 17,24 |
| VT 2024 | 17,36 | 16,14 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 18,98 | 15,63 |
| HT 2025 | 14,89 | 13,38 |
| VT 2026 | 17,76 | 15,41 |
| HT 2026 | 15,78 | 17,26 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 1,15 |
| VT 2014 | 1,80 |
| HT 2014 | 1,55 |
| VT 2015 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,05 |
| VT 2016 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,95 |
| VT 2017 | 0,80 |
| HT 2017 | 0,80 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,75 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,40 |
| VT 2020 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,70 |
| VT 2021 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,60 |
| VT 2022 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,45 |
| VT 2023 | 1,15 |
| HT 2023 | 0,90 |
| VT 2024 | 0,85 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 0,85 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,35 |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2012 | 56 | 10 |
| HT 2012 | 109 | 23 |
| VT 2013 | 65 | 8 |
| HT 2013 | 168 | 35 |
| VT 2014 | 144 | 27 |
| HT 2014 | 206 | 29 |
| VT 2015 | 151 | 29 |
| HT 2015 | 217 | 36 |
| VT 2016 | 166 | 31 |
| HT 2016 | 212 | 33 |
| VT 2017 | 158 | 26 |
| HT 2017 | 177 | 23 |
| VT 2018 | 131 | 14 |
| HT 2018 | 170 | 28 |
| VT 2019 | 91 | 22 |
| HT 2019 | 141 | 16 |
| VT 2020 | 118 | 22 |
| HT 2020 | 160 | 26 |
| VT 2021 | 150 | 30 |
| HT 2021 | 190 | 35 |
| VT 2022 | 142 | 18 |
| HT 2022 | 137 | 20 |
| VT 2023 | 94 | 28 |
| HT 2023 | 105 | 18 |
| VT 2024 | 70 | 12 |
| HT 2024 | 73 | 19 |
| VT 2025 | 70 | 17 |
| HT 2025 | 117 | 12 |
| VT 2026 | 86 | 15 |
| HT 2026 | 136 | 18 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, HistoriaBI14,26HP0,45Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI17,91HP0,95Sökande/plats17,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, EngelskaBI15,99HP0,50Sökande/plats10,1
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, HistoriaBI13,50HP0,70Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, EngelskaBI16,79HP0,60Sökande/plats7,8
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, GeografiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, GeografiBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, MatematikBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17094
SU-17094 · nationell antagning
136 sökande, 18 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,8 | 8 | 15,78 | 8 | 19 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,26 | 1 | 17,26 | 1 | 7 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 5 | 0,40 | 4 | 7 |
VT 2026: anmälningskod SU-17031
SU-17031 · nationell antagning
86 sökande, 15 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,55 | 5 | 17,76 | 4 | 7 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,43 | 1 | 15,41 | 1 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 3 | 0,35 | 3 | 2 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Religionskunskap
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Religionskunskap vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,78, HP 0,40 och BII 17,26. VT 2026: BI 17,76, HP 0,35 och BII 15,41. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Religionskunskap vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 136 personer, varav 18 i första hand. 13 antogs, alltså 10,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 116 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Religionskunskap vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,78 HT 2026 mot 14,89 HT 2025. Sökande: 136 mot 117.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor46 %(62)
- Män54 %(74)
- 24 år eller yngre81 %110
- 25–34 år15 %21
- 35 år eller äldre4 %5
- Antagna kvinnor38 %(5)
- Antagna män62 %(8)
Anmälningskod SU-17094. Källa: UHR.