Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-17092

BIGymnasiebetyg 15,99 av max 22,5 +0,08 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,50 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,78 av max 22,5 −1,85 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · SU-17024

BIGymnasiebetyg 12,37 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,85 av max 2
BIIKompletterade betyg 20,40 av max 22,5 +4,06 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 131 sökande hittills (11 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 8 av 12 läsår med jämförbara siffror, högre 4 läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg16,52troligen mellan 15,17 och 17,72
HPHögskoleprovet1,00troligen mellan 0,65 och 1,20

BII (kompletterade betyg): 18,58, troligen mellan 16,55 och 21,21.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
151
20 i första hand
Antagna
15
urval 2
Reserver
26
Sökande per plats
10,1
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
82
6 i första hand
Antagna
6
urval 2
Reserver
9
Sökande per plats
13,7
Bara 6 platser, svår att jämföra
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,2915,99−1,3
Högskoleprov (HP)0,750,50−0,25
Betyg (BII)16,4115,78−0,63
Antagna totalt1615−1

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 25 av 28 terminer och legat kvar i 3 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,83). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 25 av 28 terminer, minst 0,50 under i 21 och minst 1,00 under i 15.

Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 18 av 26 terminer och legat kvar i 8 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 18 av 26 terminer, minst 0,10 under i 15 och minst 0,20 under i 12.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Engelska (senaste 10 av 28 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,29 → 15,99 (−1,30)0,75 → 0,50 (−0,25)
VT 202614,63 → 12,37 (−2,26)0,85 → 0,85 (±0)
HT 202517,40 → 15,91 (−1,49)0,65 → 0,55 (−0,10)
VT 202515,63 → alla behöriga antogs0,60 → alla behöriga antogs
VT 202416,81 → 16,33 (−0,48)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 202315,63 → 15,63 (±0)0,60 → 0,30 (−0,30)
VT 202318,06 → 17,40 (−0,66)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202218,71 → 18,20 (−0,51)0,85 → 0,85 (±0)
VT 202216,51 → 15,80 (−0,71)1,00 → 0,90 (−0,10)
HT 202118,18 → 17,55 (−0,63)0,90 → 0,85 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,29) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

null

Omfattning
330 högskolepoäng, ca 5,5 år
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-17092

SU-17092 · nationell antagning

151 sökande, 20 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,29 9 15,99 8 20
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,41 2 15,78 2 8
HP Högskoleprovet 0,75 5 0,50 5 10
VT 2026: anmälningskod SU-17024

SU-17024 · nationell antagning

82 sökande, 6 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,63 4 12,37 3 3
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,4 1 20,4 1 6
HP Högskoleprovet 0,85 2 0,85 2 3

Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Engelska

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Engelska vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,99, HP 0,50 och BII 15,78. VT 2026: BI 12,37, HP 0,85 och BII 20,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Engelska vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 151 personer, varav 20 i första hand. 15 antogs, alltså 10,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 131 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, Engelska vid Stockholms universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 15,99 HT 2026 mot 15,91 HT 2025. Sökande: 151 mot 100.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor48 %(72)
  • Män52 %(79)
  • 24 år eller yngre85 %128
  • 25–34 år12 %18
  • 35 år eller äldre3 %5
  • Antagna kvinnor47 %(7)
  • Antagna män53 %(8)

Anmälningskod SU-17092. Källa: UHR.