Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17079
VT 2026urval 2 · SU-17058
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 622 sökande hittills (180 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 12 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 14,25, troligen mellan 13,54 och 15,03.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 947
- 252 i första hand
- Antagna
- 200
- urval 2
- Reserver
- 6
- Sökande per plats
- 4,7
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 577
- 173 i första hand
- Antagna
- 128
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,77 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,30 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 15,2 | 12,25 | −2,95 |
| Antagna totalt | 200 | 200 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 29 terminer (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,74). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 29 terminer, minst 0,50 under i 29 och minst 1,00 under i 26.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 25 terminer och legat kvar i 1 (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 24 av 25 terminer, minst 0,10 under i 24 och minst 0,20 under i 17.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,77 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| VT 2026 | 11,63 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2025 | 15,01 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| VT 2025 | 13,55 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 15,03 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 15,40 → 11,30 (−4,10) | 0,25 → alla behöriga antogs |
| VT 2023 | 13,01 → alla behöriga antogs | 0,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,39 → 12,88 (−2,51) | 0,35 → alla behöriga antogs |
| VT 2022 | 14,64 → 13,07 (−1,57) | 0,40 → 0,25 (−0,15) |
| HT 2021 | 16,90 → 16,00 (−0,90) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,77) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs | 14,27 |
| HT 2012 | 17,10 | 16,99 |
| VT 2013 | 13,10 | 14,43 |
| HT 2013 | 16,90 | 15,74 |
| VT 2014 | 15,21 | 16,00 |
| HT 2014 | 16,10 | 15,97 |
| VT 2015 | 14,00 | 13,77 |
| HT 2015 | 16,00 | 15,62 |
| VT 2016 | 14,03 | 15,04 |
| HT 2016 | 14,76 | 15,61 |
| VT 2017 | 12,98 | 14,05 |
| HT 2017 | 13,95 | 14,58 |
| VT 2018 | Alla antogs | 11,74 |
| HT 2018 | 12,60 | 14,86 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 11,50 | 15,04 |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 14,40 | 15,46 |
| VT 2021 | 12,93 | 14,62 |
| HT 2021 | 16,00 | 15,50 |
| VT 2022 | 13,07 | 14,95 |
| HT 2022 | 12,88 | 14,26 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 11,30 | 14,03 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 12,80 |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | 12,25 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,50 |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,30 |
| VT 2014 | 0,25 |
| HT 2014 | 0,70 |
| VT 2015 | 0,30 |
| HT 2015 | 0,60 |
| VT 2016 | 0,50 |
| HT 2016 | 0,55 |
| VT 2017 | 0,30 |
| HT 2017 | 0,40 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,30 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,10 |
| VT 2021 | 0,15 |
| HT 2021 | 0,45 |
| VT 2022 | 0,25 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2012 | 477 | 146 |
| HT 2012 | 972 | 312 |
| VT 2013 | 592 | 152 |
| HT 2013 | 1 011 | 276 |
| VT 2014 | 748 | 198 |
| HT 2014 | 1 236 | 298 |
| VT 2015 | 909 | 214 |
| HT 2015 | 1 449 | 362 |
| VT 2016 | 1 064 | 224 |
| HT 2016 | 1 510 | 391 |
| VT 2017 | 1 010 | 247 |
| HT 2017 | 1 388 | 347 |
| VT 2018 | 827 | 281 |
| HT 2018 | 1 278 | 309 |
| VT 2019 | 747 | 244 |
| HT 2019 | 1 149 | 303 |
| VT 2020 | 834 | 278 |
| HT 2020 | 1 349 | 383 |
| VT 2021 | 1 012 | 327 |
| HT 2021 | 1 475 | 425 |
| VT 2022 | 980 | 336 |
| HT 2022 | 1 158 | 303 |
| VT 2023 | 734 | 246 |
| HT 2023 | 1 011 | 303 |
| VT 2024 | 597 | 220 |
| HT 2024 | 993 | 291 |
| VT 2025 | 669 | 226 |
| HT 2025 | 859 | 248 |
| VT 2026 | 577 | 173 |
| HT 2026 | 947 | 252 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 8| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 14,98 | 0,50 | 5,1 | 635 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 947 |
| Uppsala universitet Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | 5,1 | 596 |
| Linköpings universitet Linköping | Alla antogs | Alla antogs | 5,5 | 413 |
| Högskolan i Gävle Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1 - 3 · Gävle · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 4,2 | 380 |
| Jönköping University Jönköping | Alla antogs | – | 4,6 | 358 |
| Linköpings universitet Norrköping | Alla antogs | Alla antogs | 6,4 | 178 |
| Uppsala universitet Gotland | Alla antogs | Alla antogs | 8,3 | 99 |
Om programmet
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,1
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsaBI16,11HP0,60Sökande/plats15,3
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,4
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, EngelskaBI18,90HP0,85Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, Svenska som andraspråkBI13,25HPAlla antogsSökande/plats7,8
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Engelska, Svenska som andraspråkBI16,67HP0,40Sökande/plats11,6
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska som andraspråk, EngelskaBI14,06HP0,40Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Historia, ReligionskunskapBI16,20HP0,60Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17079
SU-17079 · nationell antagning
947 sökande, 252 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 5 | Alla antogs | 6 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,77 | 103 | Alla antogs | 93 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,2 | 25 | 12,25 | 42 | 4 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,30 | 66 | Alla antogs | 58 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod SU-17058
SU-17058 · nationell antagning
577 sökande, 173 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 11,63 | 102 | Alla antogs | 46 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,49 | 31 | Alla antogs | 43 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 63 | Alla antogs | 34 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och BII 12,25. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 947 personer, varav 252 i första hand. 200 antogs, alltså 4,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 622 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 mer?
Samma utbildning finns på 8 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor87 %(822)
- Män13 %(125)
- 24 år eller yngre65 %613
- 25–34 år24 %225
- 35 år eller äldre12 %109
- Antagna kvinnor88 %(176)
- Antagna män12 %(24)
Anmälningskod SU-17079. Källa: UHR.