Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och form
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-61123
VT 2026urval 2 · SU-61023
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 223 sökande hittills (63 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 6 av 7 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): alla behöriga antogs förra året; chans att alla behöriga kommer in igen: 80 %.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 297
- 70 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,4
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 194
- 54 i första hand
- Antagna
- 39
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 102 | 55 | −47 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 13 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 13 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 9 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 9 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 13,10 → 12,55 (−0,55) | – |
| VT 2022 | 12,39 → 12,32 (−0,07) | – |
| HT 2021 | 14,58 → 14,58 (±0) | 0,10 → 0,10 (±0) |
| VT 2021 | 13,80 → 13,39 (−0,41) | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 15,00 → 15,14 (+0,14) | – |
| VT 2020 | 11,96 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 13,85 → 13,85 (±0) | 0,35 → 0,30 (−0,05) |
| VT 2017 | 13,30 → 13,30 (±0) | 0,15 → 0,10 (−0,05) |
| HT 2016 | 14,76 → 13,90 (−0,86) | 0,55 → 0,40 (−0,15) |
| VT 2016 | 15,13 → 13,55 (−1,58) | 0,40 → 0,30 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 13,10) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 14,10 | 13,96 |
| VT 2015 | 14,70 | 14,10 |
| HT 2015 | 15,70 | 15,98 |
| VT 2016 | 13,55 | 15,33 |
| HT 2016 | 13,90 | 15,89 |
| VT 2017 | 13,30 | 14,04 |
| HT 2017 | 13,85 | 14,75 |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | 12,10 |
| VT 2020 | Alla antogs | 12,01 |
| HT 2020 | 15,14 | 15,46 |
| VT 2021 | 13,39 | 15,21 |
| HT 2021 | 14,58 | 15,14 |
| VT 2022 | 12,32 | 13,39 |
| HT 2022 | 12,55 | 14,65 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 0,15 |
| VT 2015 | 0,20 |
| HT 2015 | 0,45 |
| VT 2016 | 0,30 |
| HT 2016 | 0,40 |
| VT 2017 | 0,10 |
| HT 2017 | 0,30 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,10 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 353 | 46 |
| VT 2015 | 261 | 72 |
| HT 2015 | 449 | 106 |
| VT 2016 | 344 | 95 |
| HT 2016 | 440 | 69 |
| VT 2017 | 302 | 68 |
| HT 2017 | 404 | 71 |
| VT 2018 | 262 | 59 |
| HT 2018 | 355 | 62 |
| VT 2019 | 252 | 54 |
| HT 2019 | 322 | 61 |
| VT 2020 | 280 | 74 |
| HT 2020 | 433 | 96 |
| VT 2021 | 356 | 98 |
| HT 2021 | 479 | 119 |
| VT 2022 | 312 | 86 |
| HT 2022 | 350 | 88 |
| VT 2023 | 241 | 67 |
| HT 2023 | 288 | 60 |
| VT 2024 | 188 | 52 |
| HT 2024 | 221 | 64 |
| VT 2025 | 203 | 62 |
| HT 2025 | 262 | 51 |
| VT 2026 | 194 | 54 |
| HT 2026 | 297 | 70 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Fritidspedagoger | 36 600 kr25–43 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fritidspedagog vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsaBI16,11HP0,60Sökande/plats15,3
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,1
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, HistoriaBI18,80HP1,20Sökande/plats25,4
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBI18,23HP0,90Sökande/plats20,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBI16,56HP0,65Sökande/plats18,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, EngelskaBI18,90HP0,85Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-61123
SU-61123 · nationell antagning
297 sökande, 70 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 6 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 49 | Alla antogs | 27 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 26 | Alla antogs | 12 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 8 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-61023
SU-61023 · nationell antagning
194 sökande, 54 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 43 | Alla antogs | 20 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 20 | Alla antogs | 10 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 8 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och form
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och form vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och form vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 297 personer, varav 70 i första hand. 55 antogs, alltså 5,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 223 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor77 %(230)
- Män23 %(67)
- 24 år eller yngre50 %148
- 25–34 år31 %93
- 35 år eller äldre19 %56
- Antagna kvinnor80 %(44)
- Antagna män20 %(11)
Anmälningskod SU-61123. Källa: UHR.