Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsa
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-61124
VT 2026urval 2 · SU-61024
Söktryck just nu, VT 2027: 284 sökande hittills (111 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 10 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 14,47, troligen mellan 13,93 och 15,91.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 414
- 116 i första hand
- Antagna
- 27
- urval 2
- Reserver
- 81
- Sökande per plats
- 15,3
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 284
- 104 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 19
- Sökande per plats
- 4,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,8 | 16,11 | +0,31 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,60 | +0,05 |
| Betyg (BII) | 15,96 | 16,61 | +0,65 |
| Antagna totalt | 45 | 27 | −18 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 21 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,46). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 14 av 21 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 19 terminer, legat kvar i 9 och stigit i 4 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 19 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,80 → 16,11 (+0,31) | 0,55 → 0,60 (+0,05) |
| VT 2026 | 13,92 → 12,26 (−1,66) | 0,10 → 0,05 (−0,05) |
| HT 2025 | 16,24 → 15,70 (−0,54) | 0,40 → 0,25 (−0,15) |
| VT 2025 | 11,96 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 14,15 → 14,15 (±0) | 0,25 → 0,25 (±0) |
| VT 2024 | 12,01 → 11,15 (−0,86) | 0,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 15,54 → 15,54 (±0) | 0,50 → 0,55 (+0,05) |
| VT 2023 | 13,38 → 13,38 (±0) | – |
| HT 2022 | 16,43 → 15,99 (−0,44) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| VT 2022 | 14,49 → 14,19 (−0,30) | 0,30 → 0,30 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 16,10 | 16,61 |
| VT 2017 | 14,86 | 14,37 |
| HT 2017 | 16,11 | 15,20 |
| VT 2018 | 15,02 | 16,30 |
| HT 2018 | 15,50 | 15,15 |
| VT 2019 | 15,40 | 15,76 |
| HT 2019 | 15,50 | 16,71 |
| VT 2020 | 14,70 | 16,64 |
| HT 2020 | 16,80 | 16,13 |
| VT 2021 | 14,30 | 15,18 |
| HT 2021 | 16,41 | 16,02 |
| VT 2022 | 14,19 | 14,03 |
| HT 2022 | 15,99 | 15,87 |
| VT 2023 | 13,38 | 14,05 |
| HT 2023 | 15,54 | 15,68 |
| VT 2024 | 11,15 | 12,27 |
| HT 2024 | 14,15 | 15,96 |
| VT 2025 | Alla antogs | 11,91 |
| HT 2025 | 15,70 | 15,80 |
| VT 2026 | 12,26 | 14,77 |
| HT 2026 | 16,11 | 16,61 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 0,80 |
| VT 2017 | 0,50 |
| HT 2017 | 0,80 |
| VT 2018 | 0,65 |
| HT 2018 | 0,70 |
| VT 2019 | 0,50 |
| HT 2019 | 0,60 |
| VT 2020 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,60 |
| VT 2021 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,80 |
| VT 2022 | 0,30 |
| HT 2022 | 0,70 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,55 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,25 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,25 |
| VT 2026 | 0,05 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 545 | 121 |
| VT 2017 | 428 | 88 |
| HT 2017 | 588 | 136 |
| VT 2018 | 412 | 123 |
| HT 2018 | 536 | 139 |
| VT 2019 | 371 | 103 |
| HT 2019 | 509 | 141 |
| VT 2020 | 413 | 137 |
| HT 2020 | 630 | 164 |
| VT 2021 | 474 | 154 |
| HT 2021 | 711 | 187 |
| VT 2022 | 404 | 152 |
| HT 2022 | 554 | 164 |
| VT 2023 | 337 | 130 |
| HT 2023 | 396 | 120 |
| VT 2024 | 280 | 104 |
| HT 2024 | 281 | 76 |
| VT 2025 | 282 | 102 |
| HT 2025 | 369 | 102 |
| VT 2026 | 284 | 104 |
| HT 2026 | 414 | 116 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Fritidspedagoger | 36 600 kr25–43 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fritidspedagog vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,4
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,1
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, HistoriaBI18,80HP1,20Sökande/plats25,4
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBI18,23HP0,90Sökande/plats20,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBI16,56HP0,65Sökande/plats18,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, EngelskaBI18,90HP0,85Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-61124
SU-61124 · nationell antagning
414 sökande, 116 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 2 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,8 | 23 | 16,11 | 12 | 62 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,96 | 5 | 16,61 | 3 | 26 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 15 | 0,60 | 10 | 21 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-61024
SU-61024 · nationell antagning
284 sökande, 104 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 3 | 3 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,92 | 51 | 12,26 | 29 | 9 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,77 | 13 | 14,77 | 9 | 10 |
| HP Högskoleprovet | 0,10 | 33 | 0,05 | 20 | 1 |
Vanliga frågor om Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsa
Vad krävdes för att komma in på Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsa vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,11, HP 0,60 och BII 16,61. VT 2026: BI 12,26, HP 0,05 och BII 14,77. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsa vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 414 personer, varav 116 i första hand. 27 antogs, alltså 15,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 284 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsa vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,11 HT 2026 mot 15,7 HT 2025. Sökande: 414 mot 369.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor33 %(136)
- Män67 %(278)
- 24 år eller yngre59 %243
- 25–34 år31 %128
- 35 år eller äldre10 %43
- Antagna kvinnor30 %(8)
- Antagna män70 %(19)
Anmälningskod SU-61124. Källa: UHR.