Förskollärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-61120
VT 2026urval 2 · SU-61007
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 333 sökande hittills (75 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 10 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): alla behöriga antogs förra året; chans att alla behöriga kommer in igen: 85 %.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 496
- 101 i första hand
- Antagna
- 106
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,7
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 313
- 74 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 185 | 106 | −79 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,85). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 14,35 → 13,90 (−0,45) | 0,10 → 0,05 (−0,05) |
| HT 2020 | 12,74 → 11,96 (−0,78) | – |
| HT 2019 | 11,72 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 13,29 → 13,27 (−0,02) | – |
| HT 2017 | 14,90 → 14,00 (−0,90) | 0,40 → 0,25 (−0,15) |
| VT 2017 | 14,35 → 12,60 (−1,75) | 0,35 → 0,15 (−0,20) |
| HT 2016 | 16,00 → 15,12 (−0,88) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| VT 2016 | 15,21 → 14,30 (−0,91) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
| HT 2015 | 17,00 → 16,30 (−0,70) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| VT 2015 | 14,70 → 14,30 (−0,40) | 0,40 → 0,30 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 14,35) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 14,16 | 14,29 |
| VT 2012 | 11,85 | 13,19 |
| HT 2012 | 14,70 | 15,86 |
| VT 2013 | 13,87 | 14,27 |
| HT 2013 | 15,70 | 15,20 |
| VT 2014 | 14,40 | 15,10 |
| HT 2014 | 16,09 | 16,10 |
| VT 2015 | 14,30 | 14,36 |
| HT 2015 | 16,30 | 16,65 |
| VT 2016 | 14,30 | 15,66 |
| HT 2016 | 15,12 | 16,60 |
| VT 2017 | 12,60 | 14,76 |
| HT 2017 | 14,00 | 15,41 |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 13,27 | 14,28 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | 13,80 |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 11,96 | 13,97 |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 13,90 | 15,08 |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,10 |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,25 |
| VT 2014 | 0,35 |
| HT 2014 | 0,55 |
| VT 2015 | 0,30 |
| HT 2015 | 0,65 |
| VT 2016 | 0,40 |
| HT 2016 | 0,60 |
| VT 2017 | 0,15 |
| HT 2017 | 0,25 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,05 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 1 336 | 415 |
| VT 2012 | 832 | 302 |
| HT 2012 | 1 473 | 396 |
| VT 2013 | 1 111 | 356 |
| HT 2013 | 1 852 | 480 |
| VT 2014 | 1 341 | 440 |
| HT 2014 | 2 222 | 561 |
| VT 2015 | 1 413 | 371 |
| HT 2015 | 2 328 | 633 |
| VT 2016 | 1 509 | 420 |
| HT 2016 | 1 950 | 552 |
| VT 2017 | 1 344 | 389 |
| HT 2017 | 1 776 | 491 |
| VT 2018 | 1 114 | 286 |
| HT 2018 | 1 522 | 464 |
| VT 2019 | 881 | 250 |
| HT 2019 | 1 257 | 348 |
| VT 2020 | 894 | 248 |
| HT 2020 | 1 349 | 326 |
| VT 2021 | 1 002 | 259 |
| HT 2021 | 1 543 | 423 |
| VT 2022 | 995 | 269 |
| HT 2022 | 1 058 | 265 |
| VT 2023 | 657 | 190 |
| HT 2023 | 841 | 250 |
| VT 2024 | 534 | 140 |
| HT 2024 | 498 | 161 |
| VT 2025 | 502 | 125 |
| HT 2025 | 498 | 142 |
| VT 2026 | 313 | 74 |
| HT 2026 | 496 | 101 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 46| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Förskollärarutbildning - Förskollärarutbildning · Malmö | Alla antogs | Alla antogs | 3,6 | 568 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för arbete i förskola/förskoleklass · Göteborg | Alla antogs | Alla antogs | 4,1 | 514 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 496 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 3,5 | 442 |
| Uppsala universitet Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | 7,0 | 431 |
| Malmö universitet Förskollärarutbildningen - flexibel variant · Malmö · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 8,5 | 426 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för studenter med yrkeserf inom förskola/förskoleklass · Ortsoberoende · Distans · 50 % | Alla antogs | Alla antogs | 6,5 | 350 |
| Örebro universitet Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 5,0 | 337 |
| Mälardalens universitet Förskollärarprogrammet - distans med campusträffar · Västerås · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 2,6 | 309 |
| Luleå tekniska universitet Förskollärare · Luleå · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 4,6 | 296 |
Om programmet
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Examen
- Förskollärarexamen
- Språk
- Svenska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Förskollärare | 37 800 kr33–43 tkr | Medelstoraminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som förskollärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång idrott och hälsaBI16,11HP0,60Sökande/plats15,3
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem, ingång bild och formBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,4
- Grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Masterprogram i förskoledidaktikBI–HP–Sökande/plats3,8
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, HistoriaBI18,80HP1,20Sökande/plats25,4
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBI18,23HP0,90Sökande/plats20,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBI16,56HP0,65Sökande/plats18,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Svenska, EngelskaBI18,90HP0,85Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-61120
SU-61120 · nationell antagning
496 sökande, 101 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 110 | Alla antogs | 62 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 29 | Alla antogs | 20 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 39 | Alla antogs | 19 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-61007
SU-61007 · nationell antagning
313 sökande, 74 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 66 | Alla antogs | 30 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 24 | Alla antogs | 13 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 21 | Alla antogs | 8 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Förskollärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Förskollärarprogrammet vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Förskollärarprogrammet vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 496 personer, varav 101 i första hand. 106 antogs, alltså 4,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 333 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Förskollärarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 46 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor89 %(439)
- Män11 %(57)
- 24 år eller yngre62 %308
- 25–34 år26 %130
- 35 år eller äldre12 %58
- Antagna kvinnor91 %(96)
- Antagna män9 %(10)
Anmälningskod SU-61120. Källa: UHR.