Förskollärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P4000
VT 2026urval 2 · UU-P9000
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 254 sökande hittills (57 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 6 av 7 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): alla behöriga antogs förra året; chans att alla behöriga kommer in igen: 90 %.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 431
- 81 i första hand
- Antagna
- 62
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 7
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 264
- 57 i första hand
- Antagna
- 42
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 6,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 119 | 62 | −57 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,46). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 15.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 11,39 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 11,93 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 14,39 → 13,00 (−1,39) | 0,30 → 0,10 (−0,20) |
| VT 2017 | 13,60 → alla behöriga antogs | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 15,85 → 14,30 (−1,55) | 0,55 → 0,35 (−0,20) |
| VT 2016 | 15,60 → 14,05 (−1,55) | 0,50 → 0,35 (−0,15) |
| HT 2015 | 15,95 → 14,48 (−1,47) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| VT 2015 | 15,85 → 14,60 (−1,25) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| HT 2014 | 16,80 → 15,60 (−1,20) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| VT 2014 | 16,56 → 15,10 (−1,46) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 11,39) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 14,04 | 12,66 |
| VT 2012 | 12,90 | 13,00 |
| HT 2012 | 14,13 | 14,50 |
| VT 2013 | 14,20 | 14,82 |
| HT 2013 | 15,46 | 15,17 |
| VT 2014 | 15,10 | 15,60 |
| HT 2014 | 15,60 | 15,86 |
| VT 2015 | 14,60 | 14,69 |
| HT 2015 | 14,48 | 15,00 |
| VT 2016 | 14,05 | 14,81 |
| HT 2016 | 14,30 | 15,03 |
| VT 2017 | Alla antogs | 10,38 |
| HT 2017 | 13,00 | 13,69 |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| VT 2013 | 0,15 |
| HT 2013 | 0,45 |
| VT 2014 | 0,45 |
| HT 2014 | 0,50 |
| VT 2015 | 0,40 |
| HT 2015 | 0,40 |
| VT 2016 | 0,35 |
| HT 2016 | 0,35 |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,10 |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 823 | 166 |
| VT 2012 | 508 | 162 |
| HT 2012 | 852 | 225 |
| VT 2013 | 692 | 226 |
| HT 2013 | 1 128 | 227 |
| VT 2014 | 976 | 224 |
| HT 2014 | 1 342 | 253 |
| VT 2015 | 933 | 227 |
| HT 2015 | 1 452 | 227 |
| VT 2016 | 1 029 | 167 |
| HT 2016 | 1 359 | 218 |
| VT 2017 | 863 | 157 |
| HT 2017 | 1 118 | 157 |
| VT 2018 | 756 | 115 |
| HT 2018 | 922 | 136 |
| VT 2019 | 478 | 112 |
| HT 2019 | 727 | 148 |
| VT 2020 | 465 | 106 |
| HT 2020 | 773 | 156 |
| VT 2021 | 585 | 120 |
| HT 2021 | 910 | 160 |
| VT 2022 | 556 | 103 |
| HT 2022 | 687 | 116 |
| VT 2023 | 360 | 84 |
| HT 2023 | 519 | 103 |
| VT 2024 | 338 | 78 |
| HT 2024 | 532 | 105 |
| VT 2025 | 289 | 57 |
| HT 2025 | 465 | 95 |
| VT 2026 | 264 | 57 |
| HT 2026 | 431 | 81 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 46| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Förskollärarutbildning - Förskollärarutbildning · Malmö | Alla antogs | Alla antogs | 3,6 | 568 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för arbete i förskola/förskoleklass · Göteborg | Alla antogs | Alla antogs | 4,1 | 514 |
| Stockholms universitet Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 496 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 3,5 | 442 |
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 7,0 | 431 |
| Malmö universitet Förskollärarutbildningen - flexibel variant · Malmö · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 8,5 | 426 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för studenter med yrkeserf inom förskola/förskoleklass · Ortsoberoende · Distans · 50 % | Alla antogs | Alla antogs | 6,5 | 350 |
| Örebro universitet Örebro | Alla antogs | Alla antogs | 5,0 | 337 |
| Mälardalens universitet Förskollärarprogrammet - distans med campusträffar · Västerås · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 2,6 | 309 |
| Luleå tekniska universitet Förskollärare · Luleå · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 4,6 | 296 |
Om programmet
Som förskollärare är du barnens trygga punkt. Du gör deras dagar meningsfulla och lärorika samtidigt som du har ett omväxlande arbete med ledaransvar. Förskollärarprogrammet vid Uppsala universitet ger dig de kunskaper som behövs för att väcka barns nyfikenhet och lust att lära. En del av utbildningen sker på plats i förskolan där du får träna dina förmågor mitt i den händelserika vardagen.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Förskollärarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Förskollärare | 37 800 kr33–43 tkr | Medelstoraminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som förskollärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SamhällskunskapBI19,64HP1,15Sökande/plats17,3
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SvenskaBI18,82HP0,85Sökande/plats7,7
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - Fysik och matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - BiologiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - KemiBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Kompletterande pedagogisk utbildning med inriktning mot arbete i gymnasieskolanBI–HP–Sökande/plats14,5
- Kompletterande pedagogisk utbildning med inriktning mot arbete i gymnasieskolanBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P4000
UU-P4000 · nationell antagning
431 sökande, 81 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 78 | Alla antogs | 37 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 27 | Alla antogs | 18 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod UU-P9000
UU-P9000 · nationell antagning
264 sökande, 57 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 52 | Alla antogs | 19 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 25 | Alla antogs | 11 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Förskollärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Förskollärarprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Förskollärarprogrammet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 431 personer, varav 81 i första hand. 62 antogs, alltså 7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 254 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Förskollärarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 46 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor92 %(395)
- Män8 %(36)
- 24 år eller yngre75 %324
- 25–34 år19 %80
- 35 år eller äldre6 %27
- Antagna kvinnor92 %(57)
- Antagna män8 %(5)
Anmälningskod UU-P4000. Källa: UHR.