Förskollärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-19609
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 337
- 70 i första hand
- Antagna
- 68
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 121 | 68 | −53 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,31). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 11 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 7 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 11,64 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 12,70 → 10,05 (−2,65) | – |
| HT 2019 | 12,35 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 13,60 → 11,52 (−2,08) | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 14,09 → 12,35 (−1,74) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 14,90 → 14,00 (−0,90) | 0,50 → 0,35 (−0,15) |
| HT 2015 | 15,50 → 14,80 (−0,70) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2014 | 16,90 → 15,50 (−1,40) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2013 | 16,21 → 14,90 (−1,31) | 0,40 → 0,20 (−0,20) |
| HT 2012 | 15,20 → 14,35 (−0,85) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 11,64) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 16,40 | 15,19 |
| HT 2012 | 14,35 | 15,40 |
| HT 2013 | 14,90 | 15,55 |
| HT 2014 | 15,50 | 15,30 |
| HT 2015 | 14,80 | 15,12 |
| HT 2016 | 14,00 | 15,00 |
| HT 2017 | 12,35 | 13,49 |
| HT 2018 | 11,52 | 12,10 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 10,05 | 12,80 |
| HT 2021 | Alla antogs | 9,71 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,20 |
| HT 2014 | 0,60 |
| HT 2015 | 0,50 |
| HT 2016 | 0,35 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 712 | 133 |
| HT 2012 | 694 | 151 |
| HT 2013 | 897 | 175 |
| HT 2014 | 1 171 | 254 |
| HT 2015 | 1 271 | 269 |
| HT 2016 | 1 128 | 228 |
| HT 2017 | 859 | 194 |
| HT 2018 | 717 | 186 |
| HT 2019 | 553 | 187 |
| HT 2020 | 555 | 163 |
| HT 2021 | 596 | 141 |
| HT 2022 | 491 | 139 |
| HT 2023 | 393 | 108 |
| HT 2024 | 390 | 101 |
| HT 2025 | 360 | 110 |
| HT 2026 | 337 | 70 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 46| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Förskollärarutbildning - Förskollärarutbildning · Malmö | Alla antogs | Alla antogs | 3,6 | 568 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för arbete i förskola/förskoleklass · Göteborg | Alla antogs | Alla antogs | 4,1 | 514 |
| Stockholms universitet Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 496 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 3,5 | 442 |
| Uppsala universitet Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | 7,0 | 431 |
| Malmö universitet Förskollärarutbildningen - flexibel variant · Malmö · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 8,5 | 426 |
| Göteborgs universitet Förskollärarprogrammet, för studenter med yrkeserf inom förskola/förskoleklass · Ortsoberoende · Distans · 50 % | Alla antogs | Alla antogs | 6,5 | 350 |
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 5,0 | 337 |
| Mälardalens universitet Förskollärarprogrammet - distans med campusträffar · Västerås · Distans · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 2,6 | 309 |
| Luleå tekniska universitet Förskollärare · Luleå · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 4,6 | 296 |
Om programmet
Förskollärarprogrammet vänder sig till dig som vill arbeta med yngre barns omsorg, utveckling och lärande genom lek och skapande. Vid Örebro universitet genomsyras Förskollärarprogrammet av ett hållbarhetsperspektiv och där lärande för hållbar utveckling är ett återkommande inslag i programmets kurser. Utbildningen till förskollärare omfattar tre delar; förskolepedagogik, utbildningsvetenskaplig kärna (UVK) och verksamhetsförlagd utbildning (VFU).
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, lägst betyget D i Svenska 3 eller Svenska som andraspråk 3. Eller: Engelska nivå 2, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, lägst betyget D i Svenska nivå 3 eller Svenska som andraspråk nivå 3
- Examen
- Förskollärarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Förskollärare | 37 800 kr33–43 tkr | Medelstoraminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som förskollärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Grundlärarprogrammet, inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- Specialpedagogiskt programBI–HP–Sökande/plats3,0
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI13,49HPAlla antogsSökande/plats8,2
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Idrott och hälsaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-19609
ORU-19609 · nationell antagning
337 sökande, 70 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 57 | Alla antogs | 26 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 9 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 22 | Alla antogs | 13 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 26 | Alla antogs | 19 | 0 |
Vanliga frågor om Förskollärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Förskollärarprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Förskollärarprogrammet vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 337 personer, varav 70 i första hand. 68 antogs, alltså 5 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Förskollärarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 46 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor93 %(313)
- Män7 %(24)
- 24 år eller yngre74 %249
- 25–34 år18 %60
- 35 år eller äldre8 %28
- Antagna kvinnor94 %(64)
- Antagna män6 %(4)
Anmälningskod ORU-19609. Källa: UHR.