Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i sociologi HT 2026?

BImedian 17,16 lägst–högst 14,84–19,48 +0,68 mot HT 2025
HPmedian 0,88 lägst–högst 0,60–1,15 +0,08 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
1 293
+4,4 % mot HT 2025
Antagna
85
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
15,2
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Kandidatprogram i sociologi HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Lunds universitet Lund 19,4819,221,1587817,6−0,05
Stockholms universitet Kandidatprogram i sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad · Stockholm 14,8416,700,6041511,9+1,42

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Kandidatprogram i sociologi VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Stockholms universitet Kandidatprogram i sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad · Stockholm 14,7815,380,6050214,3+0,57

Utveckling sedan 2017

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1214161820201720192021202320252026HT 2017: median BI 14,70, lägst 14,70, högst 14,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 18,91, lägst 18,91, högst 18,91 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 17,83, lägst 15,86, högst 19,79 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 18,13, lägst 16,25, högst 20,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 19,43, lägst 19,43, högst 19,43 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 19,66, lägst 19,66, högst 19,66 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 20,00, lägst 20,00, högst 20,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 16,48, lägst 13,42, högst 19,53 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 17,16, lägst 14,84, högst 19,48 (2 lärosäten med poänggräns)17,16

Vårtermin (VT)

1214161820201720192021202320252026VT 2018: median BI 14,04, lägst 14,04, högst 14,04 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median BI 13,21, lägst 13,21, högst 13,21 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median BI 16,40, lägst 16,40, högst 16,40 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median BI 14,40, lägst 14,40, högst 14,40 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median BI 14,21, lägst 14,21, högst 14,21 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median BI 14,78, lägst 14,78, högst 14,78 (1 lärosäten med poänggräns)14,78
Visa som tabell
Kandidatprogram i sociologi: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202614,8417,1619,4814,7814,7814,78
202513,4216,4819,5314,2114,2114,21
202420,0020,0020,00–––
202319,6619,6619,66–––
202219,4319,4319,4314,4014,4014,40
202116,2518,1320,0016,4016,4016,40
202015,8617,8319,79–––
201918,9118,9118,9113,2113,2113,21
2018–––14,0414,0414,04
201714,7014,7014,70–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,250,500,751,001,25201720192021202320252026HT 2017: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,83, lägst 0,60, högst 1,05 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,83, lägst 0,60, högst 1,05 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,05, lägst 1,05, högst 1,05 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,80, lägst 0,50, högst 1,10 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,88, lägst 0,60, högst 1,15 (2 lärosäten med poänggräns)0,88

Vårtermin (VT)

0,250,500,751,001,25201720192021202320252026VT 2018: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2019: median HP 0,50, lägst 0,50, högst 0,50 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2022: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2025: median HP 0,30, lägst 0,30, högst 0,30 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2026: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)0,60
Visa som tabell
Kandidatprogram i sociologi: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,600,881,150,600,600,60
20250,500,801,100,300,300,30
20241,001,001,00–––
20231,101,101,10–––
20221,051,051,050,600,600,60
20210,600,831,050,700,700,70
20200,600,831,05–––
20191,001,001,000,500,500,50
20180,600,600,600,700,700,70
20170,600,600,60–––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Kandidatprogram i sociologi?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 19,48 i urvalsgruppen BI och 1,15 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Kandidatprogram i sociologi?

HT 2026 var gränsen lägst vid Stockholms universitet (Stockholm): 14,84 i BI och 0,60 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Kandidatprogram i sociologi?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,60–1,15 beroende på lärosäte, med medianen 0,88. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Kandidatprogram i sociologi HT 2026?

1 293 sökte programmet vid 2 lärosäten och 85 antogs, alltså ungefär 15,2 sökande per plats. 107 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Kandidatprogram i sociologi ökat?

Medianen för BI steg med 0,68 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +4,4 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: juridik och samhälle

Visa alla