Vad krävdes för att komma in på Samhällsplanerarprogrammet HT 2026?

BImedian 15,23 lägst–högst 14,73–16,09 +1,79 mot HT 2025
HPmedian 0,60 lägst–högst 0,60–0,90 +0,15 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 5 utbildningar vid 5 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
2 189
+5,1 % mot HT 2025
Antagna
326
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
6,7
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
5
5 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Samhällsplanerarprogrammet HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Örebro universitet Örebro 16,0916,000,6058310,6+2,65
Stockholms universitet Stockholm 15,2317,400,906578,2+1,23
Karlstads universitet Karlstad 14,7314,570,604307,2+3,08
Umeå universitet Umeå Alla antogsAlla antogsAlla antogs2984,0–
Högskolan i Gävle Gävle Alla antogsAlla antogsAlla antogs2213,9–

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1012141618200820122016202020242026HT 2010: median BI 13,67, lägst 13,67, högst 13,67 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 15,35, lägst 15,35, högst 15,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 14,88, lägst 12,80, högst 16,64 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 15,65, lägst 14,70, högst 16,90 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 15,65, lägst 14,60, högst 17,05 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 15,71, lägst 14,88, högst 17,70 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 15,10, lägst 14,00, högst 16,30 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 15,39, lägst 12,54, högst 15,90 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 15,13, lägst 14,42, högst 15,70 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 14,82, lägst 12,04, högst 15,31 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 15,79, lägst 15,04, högst 16,69 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 15,70, lägst 15,20, högst 17,10 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 14,44, lägst 12,44, högst 15,14 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 14,74, lägst 14,74, högst 14,74 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 14,14, lägst 14,14, högst 14,14 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 13,44, lägst 11,65, högst 14,00 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 15,23, lägst 14,73, högst 16,09 (3 lärosäten med poänggräns)15,23
Visa som tabell
Samhällsplanerarprogrammet: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202614,7315,2316,09
202511,6513,4414,00
202414,1414,1414,14
202314,7414,7414,74
202212,4414,4415,14
202115,2015,7017,10
202015,0415,7916,69
201912,0414,8215,31
201814,4215,1315,70
201712,5415,3915,90
201614,0015,1016,30
201514,8815,7117,70
201414,6015,6517,05
201314,7015,6516,90
201212,8014,8816,64
201115,3515,3515,35
201013,6713,6713,67
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,000,250,500,751,00200820122016202020242026HT 2010: median HP 0,40, lägst 0,40, högst 0,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 0,60, lägst 0,10, högst 0,90 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 0,50, lägst 0,40, högst 0,90 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 0,80, lägst 0,55, högst 0,90 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 0,75, lägst 0,60, högst 1,00 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 0,65, lägst 0,50, högst 0,95 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 0,65, lägst 0,50, högst 0,90 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 0,60, lägst 0,55, högst 0,85 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,70, lägst 0,35, högst 0,70 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,50, lägst 0,20, högst 0,75 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,55, lägst 0,35, högst 0,70 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 0,43, lägst 0,25, högst 0,60 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 0,35, lägst 0,35, högst 0,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,35, lägst 0,35, högst 0,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,45, lägst 0,30, högst 0,60 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,90 (3 lärosäten med poänggräns)0,60
Visa som tabell
Samhällsplanerarprogrammet: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,600,600,90
20250,300,450,60
20240,350,350,35
20230,350,350,35
20220,250,430,60
20210,350,550,70
20200,200,500,75
20190,350,700,70
20180,550,600,85
20170,500,650,90
20160,500,650,95
20150,600,751,00
20140,550,800,90
20130,400,500,90
20120,100,600,90
20110,600,600,60
20100,400,400,40
2009–––
2008–––

Lön och jobbchanser

Planeringsarkitekter m.fl.

Medianlön
47 700 kr/mån
Spann (10–90 %)
39 000 kr – 60 000 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planeringsarkitekt vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Planerare och utredare m.fl.

Medianlön
46 100 kr/mån
Spann (10–90 %)
35 200 kr – 61 700 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Samhällsplanerarprogrammet?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Örebro universitet (Örebro): 16,09 i urvalsgruppen BI och 0,60 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Samhällsplanerarprogrammet?

Vid Umeå universitet (Umeå) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Samhällsplanerarprogrammet?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,60–0,90 beroende på lärosäte, med medianen 0,60. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Samhällsplanerarprogrammet HT 2026?

2 189 sökte programmet vid 5 lärosäten och 326 antogs, alltså ungefär 6,7 sökande per plats. 309 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Samhällsplanerarprogrammet ökat?

Medianen för BI steg med 1,79 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +5,1 %.

Vad tjänar man efter Samhällsplanerarprogrammet?

Medianlönen för planeringsarkitekter m.fl. var 47 700 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: juridik och samhälle

Visa alla