Samhällsplanerarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-32049
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 657
- 101 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 70
- Sökande per plats
- 8,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,51 | 15,23 | −0,28 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,90 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,45 | 17,4 | −0,05 |
| Antagna totalt | 100 | 80 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 15 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 7 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 15 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 15 terminer, legat kvar i 14 och stigit i 1 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,51 → 15,23 (−0,28) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2025 | 13,75 → 14,00 (+0,25) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2022 | 15,00 → 14,85 (−0,15) | 0,60 → 0,60 (±0) |
| HT 2021 | 15,98 → 15,98 (±0) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2020 | 16,05 → 15,79 (−0,26) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2019 | 14,54 → 14,55 (+0,01) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2018 | 15,61 → 15,46 (−0,15) | 0,80 → 0,85 (+0,05) |
| HT 2017 | 15,55 → 15,58 (+0,03) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2016 | 16,30 → 16,30 (±0) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2015 | 16,95 → 17,10 (+0,15) | 1,00 → 1,00 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,51) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 13,67 | 15,75 |
| HT 2011 | 15,35 | 17,95 |
| HT 2012 | 16,64 | 17,02 |
| HT 2013 | 16,90 | 16,73 |
| HT 2014 | 16,60 | 17,05 |
| HT 2015 | 17,10 | 16,83 |
| HT 2016 | 16,30 | 16,52 |
| HT 2017 | 15,58 | 16,27 |
| HT 2018 | 15,46 | 17,30 |
| HT 2019 | 14,55 | 15,21 |
| HT 2020 | 15,79 | 15,85 |
| HT 2021 | 15,98 | 16,30 |
| HT 2022 | 14,85 | 16,05 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 14,00 | 16,75 |
| HT 2026 | 15,23 | 17,40 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,40 |
| HT 2011 | 0,60 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,60 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 511 | 90 |
| HT 2009 | 608 | 94 |
| HT 2010 | 600 | 80 |
| HT 2011 | 644 | 102 |
| HT 2012 | 751 | 106 |
| HT 2013 | 871 | 97 |
| HT 2014 | 799 | 89 |
| HT 2015 | 791 | 101 |
| HT 2016 | 796 | 85 |
| HT 2017 | 748 | 78 |
| HT 2018 | 866 | 95 |
| HT 2019 | 653 | 100 |
| HT 2020 | 764 | 121 |
| HT 2021 | 698 | 86 |
| HT 2022 | 618 | 88 |
| HT 2023 | 585 | 66 |
| HT 2024 | 569 | 72 |
| HT 2025 | 677 | 95 |
| HT 2026 | 657 | 101 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Örebro | 16,09 | 0,60 | 10,6 | 583 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 15,23 | 0,90 | 8,2 | 657 |
| Karlstads universitet Karlstad | 14,73 | 0,60 | 7,2 | 430 |
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 4,0 | 298 |
| Högskolan i Gävle Gävle | Alla antogs | Alla antogs | 3,9 | 221 |
Om programmet
Samhällsplanerarprogrammet är en treårig utbildning för dig som vill studera planering ur ett tvärvetenskapligt – huvudsakligen samhällsvetenskapligt – perspektiv. Programmet leder till kandidatexamen inom samhällsplanering. Innehåll och omfattning Samhällsplanerarprogrammet ger en både bred och djup kunskap om planering och planeringens förutsättningar.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planeringsarkitekter m.fl. | 47 700 kr39–60 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planeringsarkitekt vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Masterprogram i samhällsplaneringBI–HP–Sökande/plats6,4
- Kandidatprogram i kulturgeografi – samhälle, miljö och globala processerBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- JuristprogrammetBI20,68HP1,40Sökande/plats20,7
- SocionomprogrammetBI18,65HP1,00Sökande/plats21,5
- Kandidatprogram i kriminologiBI20,00HP1,20Sökande/plats66,2
- Politices kandidatprogram i nationalekonomi och statsvetenskapBI19,48HP1,20Sökande/plats21,9
- Kandidatprogram i statsvetenskap och offentlig styrningBI17,30HP1,00Sökande/plats25,0
- Masterprogram i folkhälsovetenskap: samhälleliga och individuella perspektivBI–HP–Sökande/plats14,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-32049
SU-32049 · nationell antagning
657 sökande, 101 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,51 | 54 | 15,23 | 40 | 51 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,45 | 11 | 17,4 | 9 | 24 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 33 | 0,90 | 29 | 48 |
Vanliga frågor om Samhällsplanerarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Samhällsplanerarprogrammet vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,23, HP 0,90 och BII 17,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällsplanerarprogrammet vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 657 personer, varav 101 i första hand. 80 antogs, alltså 8,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Samhällsplanerarprogrammet vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,23 HT 2026 mot 14 HT 2025. Sökande: 657 mot 677.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Samhällsplanerarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor48 %(317)
- Män52 %(340)
- 24 år eller yngre80 %527
- 25–34 år16 %104
- 35 år eller äldre4 %26
- Antagna kvinnor49 %(39)
- Antagna män51 %(41)
Anmälningskod SU-32049. Källa: UHR.