Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MIU-K5925

BIGymnasiebetyg 16,41 av max 22,5 −0,99 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 −0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,64 av max 22,5 −1,11 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
568
118 i första hand
Antagna
65
urval 2
Reserver
155
Sökande per plats
8,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,6516,41−0,24
Högskoleprov (HP)0,950,95Oförändrad
Betyg (BII)16,7216,64−0,08
Antagna totalt8565−20

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och legat kvar i 1 (median −0,38). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 8 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 8 terminer och legat kvar i 4 (median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 8 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Programvaruteknik
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,65 → 16,41 (−0,24)0,95 → 0,95 (±0)
HT 202517,40 → 17,40 (±0)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202417,55 → 17,14 (−0,41)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202317,60 → 17,03 (−0,57)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202217,80 → 17,33 (−0,47)1,30 → 1,20 (−0,10)
HT 202117,65 → 17,35 (−0,30)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202017,83 → 17,38 (−0,45)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 201916,44 → 16,08 (−0,36)1,20 → 1,20 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Programvaruteknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Mittuniversitetet Ortsoberoende · Distans · Du tittar på den här 16,410,958,7568
Linnéuniversitetet Växjö Alla antogs0,80–93
Mittuniversitetet Östersund Alla antogsAlla antogs4,153

Om programmet

Var med och forma den digitala framtiden – med Mittuniversitetets utbildning Programvaruteknik får du kompetens som efterfrågas i IT-branschen i dag. Här lär du dig inte bara att koda – du blir en skicklig utvecklare, designer och arkitekt som förstår både tekniken och människorna bakom den. Genom att kombinera teori med praktiska projekt får du en djup förståelse för modern mjukvaruutveckling och de verktyg som används i branschen idag.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Mittuniversitetet

Alla program vid Mittuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MIU-K5925

MIU-K5925 · nationell antagning

568 sökande, 118 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 4 1 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,65 40 16,41 30 64
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,72 15 16,64 13 69
HP Högskoleprovet 0,95 28 0,95 21 44
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 31

Vanliga frågor om Programvaruteknik

Vad krävdes för att komma in på Programvaruteknik vid Mittuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,41, HP 0,95 och BII 16,64. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Programvaruteknik vid Mittuniversitetet?

HT 2026 sökte 568 personer, varav 118 i första hand. 65 antogs, alltså 8,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Programvaruteknik vid Mittuniversitetet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,41 HT 2026 mot 17,4 HT 2025. Sökande: 568 mot 696.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Programvaruteknik mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor33 %(186)
  • Män67 %(382)
  • 24 år eller yngre22 %123
  • 25–34 år45 %255
  • 35 år eller äldre33 %190
  • Antagna kvinnor28 %(18)
  • Antagna män72 %(47)

Anmälningskod MIU-K5925. Källa: UHR.