Civilingenjör i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-K3513
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 254
- 28 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 3
- Sökande per plats
- 5,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,41 | 14,7 | −1,71 |
| Antagna totalt | 50 | 50 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (varje gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (varje gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,00 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 14,35 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 13,92 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 17,00 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 16,60 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 15,80 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | 15,55 → alla behöriga antogs | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2012 | 14,80 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | 14,70 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 105 | 13 |
| HT 2009 | 153 | 20 |
| HT 2010 | 146 | 21 |
| HT 2011 | 165 | 6 |
| HT 2012 | 191 | 19 |
| HT 2013 | 304 | 17 |
| HT 2014 | 274 | 13 |
| HT 2015 | 340 | 29 |
| HT 2016 | 323 | 26 |
| HT 2017 | 280 | 25 |
| HT 2018 | 262 | 21 |
| HT 2019 | 229 | 42 |
| HT 2020 | 214 | 26 |
| HT 2021 | 241 | 25 |
| HT 2022 | 199 | 19 |
| HT 2023 | 172 | 24 |
| HT 2024 | 202 | 30 |
| HT 2025 | 238 | 29 |
| HT 2026 | 254 | 28 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 21,04 | 1,65 | 11,9 | 2 848 |
| Mittuniversitetet Sundsvall · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 5,1 | 254 |
Om programmet
Helhetssyn. Kreativitet. Ledarskap. Det är några ord som kännetecknar en industriell ekonom. Med en bred ämneskunskap och en fördjupad kunskap inom förändringsprocesser blir du duktig på att sätta in tekniken i sitt sammanhang och att kommunicera med yrkesmänniskor inom andra områden.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2.
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Lednings- och organisationsutvecklare | 53 700 kr40–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom logistik och produktionsplanering vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Civilingenjör i datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats9,2
- Civilingenjör i teknisk fysikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,3
- Civilingenjör i elektroteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,4
- Civilingenjör i teknisk designBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats8,5
- Civilingenjör i teknisk kemiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Master by research i industriell organisation och ekonomi - Beslutsstöd och analys (DESA)BI–HP–Sökande/plats–
- AutomationsingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,1
- Civilingenjörsutbildning i teknisk kemi Mittuniversitetet-KTHBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-K3513
MIU-K3513 · nationell antagning
254 sökande, 28 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16 | 25 | Alla antogs | 24 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,41 | 4 | 14,7 | 5 | 1 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 15 | Alla antogs | 15 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i industriell ekonomi vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och BII 14,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i industriell ekonomi vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 254 personer, varav 28 i första hand. 50 antogs, alltså 5,1 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör i industriell ekonomi mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor30 %(76)
- Män70 %(178)
- 24 år eller yngre89 %227
- 25–34 år8 %21
- 35 år eller äldre2 %6
- Antagna kvinnor36 %(18)
- Antagna män64 %(32)
Anmälningskod MIU-K3513. Källa: UHR.