Antagningspoäng Civilingenjör Datateknik 2026
Alla lärosäten som ger Civilingenjör Datateknik sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör Datateknik HT 2026?
- Sökande
- 579
- −8,2 % mot HT 2025
- Antagna
- 87
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 6,7
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad | 13,86 | 15,10 | 0,60 | 302 | 6,0 |
| Luleå tekniska universitet Luleå | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 277 | 7,5 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad · Urval Ingen grupp: Ingen antogs | 0 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 13,86 | 13,86 | 13,86 |
| 2025 | – | – | – |
| 2024 | – | – | – |
| 2023 | – | – | – |
| 2022 | 14,55 | 14,55 | 14,55 |
| 2021 | 15,69 | 15,76 | 15,83 |
| 2020 | 15,80 | 15,93 | 16,05 |
| 2019 | 15,17 | 15,17 | 15,17 |
| 2018 | 14,84 | 15,45 | 16,06 |
| 2017 | 15,15 | 15,52 | 15,89 |
| 2016 | 14,38 | 15,19 | 16,00 |
| 2015 | 14,85 | 15,18 | 15,52 |
| 2014 | 16,40 | 16,75 | 17,10 |
| 2013 | 12,50 | 13,90 | 15,30 |
| 2012 | 14,93 | 15,24 | 15,54 |
| 2011 | 16,30 | 16,30 | 16,30 |
| 2010 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2025 | – | – | – |
| 2024 | – | – | – |
| 2023 | – | – | – |
| 2022 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2021 | 0,75 | 0,88 | 1,00 |
| 2020 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2019 | – | – | – |
| 2018 | 0,90 | 1,00 | 1,10 |
| 2017 | 0,80 | 1,00 | 1,20 |
| 2016 | 0,95 | 1,02 | 1,10 |
| 2015 | 1,05 | 1,08 | 1,10 |
| 2014 | 1,00 | 1,02 | 1,05 |
| 2013 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2012 | 0,70 | 0,80 | 0,90 |
| 2011 | – | – | – |
| 2010 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl.
- Medianlön
- 53 500 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 39 600 kr – 72 600 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl.
- Medianlön
- 56 200 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 41 000 kr – 77 800 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
IT-säkerhetsspecialister
- Medianlön
- 54 900 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 38 600 kr – 79 200 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som IT-säkerhetsspecialist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Civilingenjör Datateknik?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Karlstads universitet (Karlstad): 13,86 i urvalsgruppen BI och 0,60 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Civilingenjör Datateknik?
Vid Luleå tekniska universitet (Luleå) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Civilingenjör Datateknik?
HT 2026 låg HP-gränsen på 0,60 beroende på lärosäte, med medianen 0,60. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Civilingenjör Datateknik HT 2026?
579 sökte programmet vid 2 lärosäten och 87 antogs, alltså ungefär 6,7 sökande per plats. 53 hade det som förstahandsval.
Vad tjänar man efter Civilingenjör Datateknik?
Medianlönen för mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. var 53 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.