Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LIU-50137

BIGymnasiebetyg 19,01 av max 22,5 +0,63 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,40 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,49 av max 22,5 +1,10 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
974
139 i första hand
Antagna
70
urval 2
Reserver
228
Sökande per plats
13,9
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,0119,01Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,401,40Oförändrad
Betyg (BII)18,4918,49Oförändrad
Antagna totalt9070−20

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 17 terminer, legat kvar i 9 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 18 terminer och legat kvar i 16 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 18 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Högskoleingenjör i maskinteknik (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,01 → 19,01 (±0)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202518,38 → 18,38 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202417,35 → 17,35 (±0)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202316,25 → 16,36 (+0,11)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202215,94 → 15,94 (±0)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202116,24 → 16,24 (±0)0,95 → 0,95 (±0)
HT 202016,69 → 16,69 (±0)1,00 → 1,00 (±0)
HT 201916,31 → 16,02 (−0,29)1,00 → 1,00 (±0)
HT 201816,98 → 16,70 (−0,28)1,15 → 1,15 (±0)
HT 201716,36 → 16,36 (±0)1,20 → 1,20 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,01) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Högskoleingenjör i maskinteknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här 19,011,4013,9974
Blekinge tekniska högskola Karlskrona 15,261,0012,1241
Högskolan i Skövde Skövde Alla antogsAlla antogs4,2166

Om programmet

Maskiningenjören förbättrar produkter, processer och tjänster och gör dem mer hållbara, miljövänligare, billigare och mer användaranpassade. Programmet lär dig att angripa problem inom maskintekniska områden som mekanik, elektroteknik och energiteknik. Undervisningen bedrivs i stor utsträckning i projektform där studenter från olika ämnesområden ofta samarbetar. En stor del av utbildningen ägnas åt maskintekniska ingenjörsämnen samt matematik.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 3c eller Matematik D Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Examen
Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik 45 500 kr37–58 tkr Medelstoraökar på 5 år
Civilingenjörsyrken inom maskinteknik 51 800 kr40–70 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linköpings universitet

Alla program vid Linköpings universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

LIU-50137 · nationell antagning

974 sökande, 139 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,01 44 19,01 31 163
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,49 10 18,49 7 72
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 10 Alla antogs 10 0
HP Högskoleprovet 1,40 26 1,40 22 202

LIU-60137 · nationell antagning

Senare del, Högskoleingenjör i maskinteknik (ej åk 1). 19 sökande, 10 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
TERM3 Lärosätets eget urval 79 2 74 2 1
TERM5 Lärosätets eget urval Alla antogs 5 Alla antogs 3 0

Vanliga frågor om Högskoleingenjör i maskinteknik

Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,01, HP 1,40 och BII 18,49. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Högskoleingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 sökte 974 personer, varav 139 i första hand. 70 antogs, alltså 13,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,01 HT 2026 mot 18,38 HT 2025. Sökande: 974 mot 732.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Högskoleingenjör i maskinteknik mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor18 %(176)
  • Män82 %(798)
  • 24 år eller yngre91 %890
  • 25–34 år8 %76
  • 35 år eller äldre1 %8
  • Antagna kvinnor21 %(15)
  • Antagna män79 %(55)

Anmälningskod LIU-50137. Källa: UHR.