Högskoleingenjör i byggnadsteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50128
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 353
- 60 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 34
- Sökande per plats
- 7,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,3 | 15,44 | −0,86 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,85 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 15,25 | 14,99 | −0,26 |
| Antagna totalt | 70 | 50 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 13 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 2 (median −0,50). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 13 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 15 terminer och legat kvar i 11 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 15 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,30 → 15,44 (−0,86) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2024 | – | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2021 | 13,90 → 13,95 (+0,05) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2020 | 13,05 → 13,05 (±0) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2019 | 13,65 → 13,65 (±0) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2018 | 15,46 → 15,49 (+0,03) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2017 | 14,60 → 13,70 (−0,90) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2016 | 16,70 → 15,60 (−1,10) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2015 | 16,46 → 16,46 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2014 | 17,10 → 16,70 (−0,40) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,30 | 15,80 |
| HT 2011 | 15,20 | 17,29 |
| HT 2012 | 16,20 | 17,17 |
| HT 2013 | 16,05 | 15,50 |
| HT 2014 | 16,70 | 15,54 |
| HT 2015 | 16,46 | 16,27 |
| HT 2016 | 15,60 | 15,41 |
| HT 2017 | 13,70 | 15,35 |
| HT 2018 | 15,49 | 15,48 |
| HT 2019 | 13,65 | 15,27 |
| HT 2020 | 13,05 | 14,65 |
| HT 2021 | 13,95 | 12,35 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 14,30 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 15,44 | 14,99 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,60 |
| HT 2010 | 0,90 |
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,95 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,65 |
| HT 2020 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,40 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,55 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 360 | 63 |
| HT 2009 | 484 | 79 |
| HT 2010 | 628 | 109 |
| HT 2011 | 566 | 106 |
| HT 2012 | 671 | 119 |
| HT 2013 | 741 | 115 |
| HT 2014 | 772 | 118 |
| HT 2015 | 725 | 124 |
| HT 2016 | 668 | 104 |
| HT 2017 | 569 | 106 |
| HT 2018 | 578 | 120 |
| HT 2019 | 475 | 102 |
| HT 2020 | 437 | 71 |
| HT 2021 | 473 | 83 |
| HT 2022 | 360 | 67 |
| HT 2023 | 327 | 72 |
| HT 2024 | 312 | 59 |
| HT 2025 | 289 | 52 |
| HT 2026 | 353 | 60 |
Om programmet
Bygg framtidens samhälle och skapa en hållbar, funktionell och vacker livsmiljö för alla. Programmet ger dig breda färdigheter och en helhetssyn på de senaste metoderna och teknikerna inom byggbranschen. Du lär dig allt från att planera ett område och en byggnad till att använda digitala verktyg för att styra byggprojekt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 3c eller Matematik D Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning | 49 400 kr38–65 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning | 51 300 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom bygg och anläggning vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Högskoleingenjör i maskinteknikBI19,01HP1,40Sökande/plats13,9
- Civilingenjör i maskinteknikBI20,16HP1,55Sökande/plats12,9
- Civilingenjör i industriell ekonomiBI21,04HP1,65Sökande/plats11,9
- Civilingenjör i design och produktutvecklingBI19,74HP1,45Sökande/plats13,7
- Civilingenjör i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats10,6
- Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknikBI20,05HP1,50Sökande/plats8,5
- Civilingenjör i medicinsk teknikBI20,13HP1,45Sökande/plats22,9
- Civilingenjör i energi - miljö - managementBI19,48HP1,40Sökande/plats12,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50128 · nationell antagning
353 sökande, 60 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,3 | 34 | 15,44 | 26 | 21 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,25 | 10 | 14,99 | 5 | 12 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 22 | 0,85 | 15 | 27 |
LIU-60128 · nationell antagning
Senare del, Högskoleingenjör i byggnadsteknik (ej åk 1). 6 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| TERM5 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjör i byggnadsteknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör i byggnadsteknik vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,44, HP 0,85 och BII 14,99. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjör i byggnadsteknik vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 353 personer, varav 60 i första hand. 50 antogs, alltså 7,1 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor29 %(101)
- Män71 %(252)
- 24 år eller yngre87 %306
- 25–34 år11 %40
- 35 år eller äldre2 %7
- Antagna kvinnor32 %(16)
- Antagna män68 %(34)
Anmälningskod LIU-50128. Källa: UHR.