Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör i maskinteknik HT 2026?

BImedian 17,14 lägst–högst 15,26–19,01 −1,24 mot HT 2025
HPmedian 1,20 lägst–högst 1,00–1,40 −0,10 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 3 utbildningar vid 3 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
1 381
+30,8 % mot HT 2025
Antagna
130
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
10,6
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
3
3 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Högskoleingenjör i maskinteknik HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Linköpings universitet Linköping 19,0118,491,4097413,9+0,63
Blekinge tekniska högskola Karlskrona 15,2616,021,0024112,1–
Högskolan i Skövde Skövde Alla antogsAlla antogsAlla antogs1664,2–

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

151617181920200820122016202020242026HT 2010: median BI 16,50, lägst 16,50, högst 16,50 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 17,40, lägst 17,40, högst 17,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 17,60, lägst 17,60, högst 17,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 18,24, lägst 18,24, högst 18,24 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 17,90, lägst 17,90, högst 17,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 18,57, lägst 18,57, högst 18,57 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 17,02, lägst 17,02, högst 17,02 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 16,36, lägst 16,36, högst 16,36 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 16,70, lägst 16,70, högst 16,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 16,02, lägst 16,02, högst 16,02 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 16,69, lägst 16,69, högst 16,69 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 16,24, lägst 16,24, högst 16,24 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 15,94, lägst 15,94, högst 15,94 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 16,36, lägst 16,36, högst 16,36 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 17,35, lägst 17,35, högst 17,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 18,38, lägst 18,38, högst 18,38 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 17,14, lägst 15,26, högst 19,01 (2 lärosäten med poänggräns)17,14
Visa som tabell
Högskoleingenjör i maskinteknik: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202615,2617,1419,01
202518,3818,3818,38
202417,3517,3517,35
202316,3616,3616,36
202215,9415,9415,94
202116,2416,2416,24
202016,6916,6916,69
201916,0216,0216,02
201816,7016,7016,70
201716,3616,3616,36
201617,0217,0217,02
201518,5718,5718,57
201417,9017,9017,90
201318,2418,2418,24
201217,6017,6017,60
201117,4017,4017,40
201016,5016,5016,50
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,81,01,21,4200820122016202020242026HT 2009: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,05, lägst 1,05, högst 1,05 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,20, lägst 1,00, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)1,20
Visa som tabell
Högskoleingenjör i maskinteknik: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20261,001,201,40
20251,301,301,30
20241,151,151,15
20231,051,051,05
20220,900,900,90
20210,950,950,95
20201,001,001,00
20191,001,001,00
20181,151,151,15
20171,201,201,20
20161,101,101,10
20151,151,151,15
20141,151,151,15
20131,201,201,20
20121,201,201,20
20110,900,900,90
20100,900,900,90
20090,900,900,90
2008–––

Lön och jobbchanser

Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik

Medianlön
45 500 kr/mån
Spann (10–90 %)
36 700 kr – 58 100 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Civilingenjörsyrken inom maskinteknik

Medianlön
51 800 kr/mån
Spann (10–90 %)
40 200 kr – 69 900 kr
Möjlighet till arbete
Stora
Rekrytering
Brist på utbildade

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Högskoleingenjör i maskinteknik?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Linköpings universitet (Linköping): 19,01 i urvalsgruppen BI och 1,40 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Högskoleingenjör i maskinteknik?

Vid Högskolan i Skövde (Skövde) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Högskoleingenjör i maskinteknik?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,00–1,40 beroende på lärosäte, med medianen 1,20. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Högskoleingenjör i maskinteknik HT 2026?

1 381 sökte programmet vid 3 lärosäten och 130 antogs, alltså ungefär 10,6 sökande per plats. 194 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Högskoleingenjör i maskinteknik ökat?

Medianen för BI sjönk med 1,24 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +30,8 %.

Vad tjänar man efter Högskoleingenjör i maskinteknik?

Medianlönen för ingenjörer och tekniker inom maskinteknik var 45 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: högskoleingenjör och tekniskt basår

Visa alla