Högskoleingenjör i maskinteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · BTH-87145
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 241
- 25 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 26
- Sökande per plats
- 12,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,5 | 15,26 | −1,24 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,00 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 16,02 | 16,02 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 20 | 20 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,50 → 15,26 (−1,24) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2014 | – | 0,60 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,50) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Inget urval | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 15,26 | 16,02 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 152 | 12 |
| HT 2015 | 216 | 14 |
| HT 2016 | 216 | 25 |
| HT 2017 | 164 | 15 |
| HT 2018 | 159 | 10 |
| HT 2019 | 129 | 15 |
| HT 2020 | 136 | 23 |
| HT 2021 | 155 | 27 |
| HT 2022 | 158 | 17 |
| HT 2023 | 134 | 9 |
| HT 2024 | 168 | 13 |
| HT 2025 | 193 | 21 |
| HT 2026 | 241 | 25 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 19,01 | 1,40 | 13,9 | 974 |
| Blekinge tekniska högskola Karlskrona · Du tittar på den här | 15,26 | 1,00 | 12,1 | 241 |
| Högskolan i Skövde Skövde | Alla antogs | Alla antogs | 4,2 | 166 |
Om programmet
Programmet ger dig kunskap att utveckla och konstruera produkter från idé till färdig lösning genom en kombination av teknisk teori, praktiska projekt och nära koppling till industrin. Du bygger en stabil grund i matematik, fysik och teknisk kommunikation och fördjupar dig i CAD, mekanik, hållfasthetslära, hållbar utveckling och ledarskap.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik - fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Blekinge tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 45 500 kr37–58 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Blekinge tekniska högskola
- Civilingenjör i maskinteknik - produktutvecklingBI14,36HP0,90Sökande/plats5,0
- ProduktutvecklingBI14,70HP0,40Sökande/plats8,4
- Högskoleingenjör i marin teknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Högskoleingenjör i IT-säkerhetBI15,11HP0,65Sökande/plats10,0
- Masterprogram i AI och maskininlärningBI–HP–Sökande/plats11,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod BTH-87145
BTH-87145 · nationell antagning
241 sökande, 25 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,5 | 11 | 15,26 | 11 | 12 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,02 | 2 | 16,02 | 2 | 7 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 6 | 1,00 | 7 | 11 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjör i maskinteknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör i maskinteknik vid Blekinge tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,26, HP 1,00 och BII 16,02. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjör i maskinteknik vid Blekinge tekniska högskola?
HT 2026 sökte 241 personer, varav 25 i första hand. 20 antogs, alltså 12,1 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Högskoleingenjör i maskinteknik mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor11 %(26)
- Män89 %(215)
- 24 år eller yngre89 %214
- 25–34 år11 %27
- 35 år eller äldre0 %0
- Antagna kvinnor10 %(2)
- Antagna män90 %(18)
Anmälningskod BTH-87145. Källa: UHR.