Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · BTH-87154

BIGymnasiebetyg 14,70 av max 22,5 −0,07 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,40 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,28 av max 22,5 −2,07 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
753
123 i första hand
Antagna
90
urval 2
Reserver
169
Sökande per plats
8,4
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,5114,7−1,81
Högskoleprov (HP)0,600,40−0,20
Betyg (BII)16,115,28−0,82
Antagna totalt10090−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,77). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 9.

Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,22). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 5.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Produktutveckling
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,51 → 14,70 (−1,81)0,60 → 0,40 (−0,20)
HT 202516,28 → 14,77 (−1,51)0,50 → 0,20 (−0,30)
HT 202414,70 → 13,31 (−1,39)0,30 → 0,15 (−0,15)
HT 202314,40 → alla behöriga antogs0,35 → alla behöriga antogs
HT 202214,89 → 12,97 (−1,92)0,60 → alla behöriga antogs
HT 202115,98 → 14,25 (−1,73)0,55 → 0,30 (−0,25)
HT 202014,89 → 12,17 (−2,72)–
HT 201812,00 → alla behöriga antogs–
VT 201111,21 → alla behöriga antogs–

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,51) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Programmet ger dig kunskap att utveckla och konstruera produkter med fokus på teknik, design och innovation, och passar dig som vill bygga vidare på tidigare tekniska studier eller erfarenheter från industrin. Du läser bland annat innovation, produktutveckling, konstruktion, CAD, mekanik, hållfasthetslära, fysik, matematik och tillverkningsteknik, och tränar på att omsätta idéer till praktiska lösningar.

Omfattning
120 högskolepoäng, ca 2 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
Examen
Högskoleexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Blekinge tekniska högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik 45 500 kr37–58 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Blekinge tekniska högskola

Alla program vid Blekinge tekniska högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod BTH-87154

BTH-87154 · nationell antagning

753 sökande, 123 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 3 3,5 3 6
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,51 51 14,7 45 70
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,1 12 15,28 11 44
HP Högskoleprovet 0,60 34 0,40 31 20
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 5
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 58

Vanliga frågor om Produktutveckling

Vad krävdes för att komma in på Produktutveckling vid Blekinge tekniska högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,7, HP 0,40 och BII 15,28. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Produktutveckling vid Blekinge tekniska högskola?

HT 2026 sökte 753 personer, varav 123 i första hand. 90 antogs, alltså 8,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Produktutveckling vid Blekinge tekniska högskola?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,7 HT 2026 mot 14,77 HT 2025. Sökande: 753 mot 682.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor54 %(409)
  • Män46 %(344)
  • 24 år eller yngre34 %256
  • 25–34 år43 %322
  • 35 år eller äldre23 %175
  • Antagna kvinnor60 %(54)
  • Antagna män40 %(36)

Anmälningskod BTH-87154. Källa: UHR.