Webbprogrammering
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · BTH-87148
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 824
- 117 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 240
- Sökande per plats
- 9,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,67 | 15,31 | −1,36 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,40 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 17,31 | 16,18 | −1,13 |
| Antagna totalt | 90 | 90 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer och legat kvar i 2 (median −0,70). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 9 terminer och legat kvar i 4 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 9 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,67 → 15,31 (−1,36) | 0,70 → 0,40 (−0,30) |
| HT 2025 | 17,55 → 16,95 (−0,60) | 0,95 → 0,75 (−0,20) |
| HT 2024 | 17,40 → 16,70 (−0,70) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2023 | 18,20 → 17,31 (−0,89) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2022 | 17,68 → 16,90 (−0,78) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2021 | 17,85 → 17,27 (−0,58) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,10 → 17,20 (−0,90) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2018 | 16,35 → 16,35 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2017 | 15,30 → 15,30 (±0) | 0,75 → 0,75 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,67) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 15,30 | 15,73 |
| HT 2018 | 16,35 | 16,55 |
| HT 2020 | 17,20 | 17,49 |
| HT 2021 | 17,27 | 17,74 |
| HT 2022 | 16,90 | 17,83 |
| HT 2023 | 17,31 | 18,05 |
| HT 2024 | 16,70 | 18,05 |
| HT 2025 | 16,95 | 17,05 |
| HT 2026 | 15,31 | 16,18 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,75 |
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 534 | 91 |
| HT 2018 | 595 | 103 |
| HT 2020 | 1 208 | 227 |
| HT 2021 | 1 269 | 219 |
| HT 2022 | 1 500 | 262 |
| HT 2023 | 1 463 | 305 |
| HT 2024 | 1 298 | 249 |
| HT 2025 | 1 085 | 200 |
| HT 2026 | 824 | 117 |
Om programmet
Programmet ger dig kunskap att utveckla moderna webbplatser, webbtjänster och webbapplikationer med fokus på både teknik och användarbehov. Du börjar med grunderna i programmering och webbprogrammering och går vidare till att arbeta med moderna ramverk, öppen källkod, databaser, utvecklingsverktyg och hur olika system och plattformar fungerar tillsammans.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c. Eller: Matematik - fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
- Examen
- Högskoleexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Blekinge tekniska högskola.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Blekinge tekniska högskola
- Datavetenskap för spelutveckling, distansBI15,83HP0,70Sökande/plats7,3
- ProduktutvecklingBI14,70HP0,40Sökande/plats8,4
- Magisterprogram i Software EngineeringBI–HP–Sökande/plats4,3
- Civilingenjör i mjukvaruutvecklingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,4
- Datavetenskap för spelutveckling, campusBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod BTH-87148
BTH-87148 · nationell antagning
824 sökande, 117 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 3,5 | 3 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,67 | 44 | 15,31 | 42 | 61 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,31 | 13 | 16,18 | 14 | 51 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 31 | 0,40 | 31 | 22 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 132 |
Vanliga frågor om Webbprogrammering
Vad krävdes för att komma in på Webbprogrammering vid Blekinge tekniska högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,31, HP 0,40 och BII 16,18. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Webbprogrammering vid Blekinge tekniska högskola?
HT 2026 sökte 824 personer, varav 117 i första hand. 90 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Webbprogrammering vid Blekinge tekniska högskola?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,31 HT 2026 mot 16,95 HT 2025. Sökande: 824 mot 1 085.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor46 %(383)
- Män54 %(441)
- 24 år eller yngre21 %169
- 25–34 år46 %378
- 35 år eller äldre34 %277
- Antagna kvinnor44 %(40)
- Antagna män56 %(50)
Anmälningskod BTH-87148. Källa: UHR.