Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LIU-50129

BIGymnasiebetyg 17,27 av max 22,5 +0,45 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,15 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,60 av max 22,5 +0,20 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
622
72 i första hand
Antagna
63
urval 2
Reserver
97
Sökande per plats
9,9
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,2717,27Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,151,15Oförändrad
Betyg (BII)16,616,6Oförändrad
Antagna totalt8563−22

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 17 terminer, legat kvar i 11 och stigit i 3 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 17 terminer, legat kvar i 14 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Högskoleingenjör i datateknik (senaste 10 av 17 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,27 → 17,27 (±0)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202516,72 → 16,82 (+0,10)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202416,51 → 16,51 (±0)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202316,30 → 16,30 (±0)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202216,50 → 16,50 (±0)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202116,75 → 16,85 (+0,10)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202017,24 → 17,24 (±0)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201916,67 → 16,67 (±0)1,20 → 1,20 (±0)
HT 201816,70 → 16,70 (±0)1,20 → 1,25 (+0,05)
HT 201716,72 → 16,34 (−0,38)1,25 → 1,25 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,27) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Denna utbildning passar både dig som har programmerat tidigare och dig som är helt ny på området. Tillsammans bygger vi en bred kunskap i datateknik som gör att du efter examen kan arbeta med allt från drift till design av avancerad mjukvara. Du lär dig hur du bygger in datorer i allt från bilar till robotar och hur du programmerar dem för olika funktioner. Programmeringskurserna lär dig metodik, datastrukturer och algoritmer.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 3c eller Matematik D Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Examen
Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Nätverks- och systemtekniker m.fl. 48 400 kr35–66 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linköpings universitet

Alla program vid Linköpings universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

LIU-50129 · nationell antagning

622 sökande, 72 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,27 42 17,27 31 58
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,6 11 16,6 8 39
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 6 Alla antogs 6 0
HP Högskoleprovet 1,15 26 1,15 18 73
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

LIU-60129 · nationell antagning

Senare del, Högskoleingenjör i datateknik (ej åk 1). 11 sökande, 4 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
TERM3 Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
TERM5 Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0

Vanliga frågor om Högskoleingenjör i datateknik

Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör i datateknik vid Linköpings universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,27, HP 1,15 och BII 16,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Högskoleingenjör i datateknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 sökte 622 personer, varav 72 i första hand. 63 antogs, alltså 9,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjör i datateknik vid Linköpings universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,27 HT 2026 mot 16,82 HT 2025. Sökande: 622 mot 597.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor15 %(94)
  • Män85 %(528)
  • 24 år eller yngre84 %520
  • 25–34 år15 %91
  • 35 år eller äldre2 %11
  • Antagna kvinnor14 %(9)
  • Antagna män86 %(54)

Anmälningskod LIU-50129. Källa: UHR.