Innovativ programmering, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50171
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 334
- 70 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 49
- Sökande per plats
- 5,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,3 | 15,52 | −0,78 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,95 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,25 | 16,22 | −0,03 |
| Antagna totalt | 60 | 60 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 16 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 1 (median −0,01). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 16 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 17 terminer och legat kvar i 14 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,30 → 15,52 (−0,78) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2025 | 15,66 → 15,66 (±0) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2024 | 16,04 → 15,73 (−0,31) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2023 | 16,27 → 16,25 (−0,02) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2022 | 16,60 → 16,55 (−0,05) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2021 | 18,06 → 17,40 (−0,66) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2020 | 17,46 → 17,46 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2019 | 17,04 → 17,04 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2018 | 17,15 → 17,15 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2017 | 16,91 → 16,45 (−0,46) | 1,20 → 1,20 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | 17,23 |
| HT 2011 | 14,29 | 17,33 |
| HT 2012 | 15,70 | 15,40 |
| HT 2013 | 16,90 | 17,11 |
| HT 2014 | 16,95 | 16,75 |
| HT 2015 | 17,40 | 17,17 |
| HT 2016 | 17,15 | 15,50 |
| HT 2017 | 16,45 | 17,30 |
| HT 2018 | 17,15 | 17,19 |
| HT 2019 | 17,04 | 17,26 |
| HT 2020 | 17,46 | 17,52 |
| HT 2021 | 17,40 | 18,15 |
| HT 2022 | 16,55 | 16,08 |
| HT 2023 | 16,25 | 16,51 |
| HT 2024 | 15,73 | 15,68 |
| HT 2025 | 15,66 | 17,26 |
| HT 2026 | 15,52 | 16,22 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,60 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,20 |
| HT 2019 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,45 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 117 | 39 |
| HT 2009 | 119 | 44 |
| HT 2010 | 164 | 52 |
| HT 2011 | 174 | 47 |
| HT 2012 | 214 | 61 |
| HT 2013 | 339 | 83 |
| HT 2014 | 325 | 73 |
| HT 2015 | 343 | 98 |
| HT 2016 | 316 | 85 |
| HT 2017 | 402 | 104 |
| HT 2018 | 473 | 112 |
| HT 2019 | 404 | 103 |
| HT 2020 | 425 | 106 |
| HT 2021 | 412 | 121 |
| HT 2022 | 481 | 115 |
| HT 2023 | 435 | 118 |
| HT 2024 | 433 | 103 |
| HT 2025 | 399 | 117 |
| HT 2026 | 334 | 70 |
Om programmet
Denna utbildning är helt fokuserad på praktisk programmering. Du får lära dig programmeringens språk, plattformar och hantverk hands-on. Du utvecklar din förmåga genom att skriva mycket kod i olika typer av projekt och genom att löpande reflektera över vad bra kod egentligen innebär. Du blir skicklig på att lösa programmeringsproblem och på att skriva kod på ett snyggt, effektivt och strukturerat sätt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Matematik 3c eller Matematik C Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Högskoleingenjör i datateknikBI17,27HP1,15Sökande/plats9,9
- Statistik och dataanalys, kandidatprogramBI14,55HP1,00Sökande/plats6,5
- Civilingenjör i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats10,6
- Civilingenjör i informationsteknologiBI19,01HP1,35Sökande/plats15,2
- Civilingenjör i mjukvaruteknikBI18,30HP1,35Sökande/plats8,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50171 · nationell antagning
334 sökande, 70 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,3 | 32 | 15,52 | 32 | 40 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,25 | 8 | 16,22 | 8 | 13 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 20 | 0,95 | 20 | 25 |
LIU-60171 · nationell antagning
Senare del, Kandidatprogram i innovativ programmering (ej åk 1). 8 sökande, 5 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| TERM3 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| TERM5 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Innovativ programmering, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Innovativ programmering, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,52, HP 0,95 och BII 16,22. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Innovativ programmering, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 334 personer, varav 70 i första hand. 60 antogs, alltså 5,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Innovativ programmering, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,52 HT 2026 mot 15,66 HT 2025. Sökande: 334 mot 399.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor19 %(65)
- Män81 %(269)
- 24 år eller yngre78 %262
- 25–34 år18 %61
- 35 år eller äldre3 %11
- Antagna kvinnor17 %(10)
- Antagna män83 %(50)
Anmälningskod LIU-50171. Källa: UHR.