Statistik och dataanalys, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50007
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 323
- 30 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 37
- Sökande per plats
- 6,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,13 | 14,55 | −1,58 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 1,00 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,29 | 15,42 | −1,87 |
| Antagna totalt | 50 | 50 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 14 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,29). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 14 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 11.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 13 terminer och legat kvar i 4 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 13 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,13 → 14,55 (−1,58) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2025 | 16,40 → 15,10 (−1,30) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2024 | 15,18 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 12,35 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 13,92 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 15,51 → 13,45 (−2,06) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2020 | 15,38 → 12,71 (−2,67) | 1,00 → 0,75 (−0,25) |
| HT 2019 | 11,60 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 14,26 → 12,98 (−1,28) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2017 | 14,33 → 14,05 (−0,28) | 1,05 → 1,05 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,13) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 14,95 | 15,68 |
| HT 2014 | 13,71 | 15,05 |
| HT 2015 | 15,35 | 14,00 |
| HT 2016 | 13,40 | 14,25 |
| HT 2017 | 14,05 | 13,90 |
| HT 2018 | 12,98 | 14,71 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 12,71 | 14,00 |
| HT 2021 | 13,45 | 15,09 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 15,10 | 15,68 |
| HT 2026 | 14,55 | 15,42 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,55 |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,65 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 78 | 20 |
| HT 2009 | 108 | 26 |
| HT 2010 | 142 | 29 |
| HT 2011 | 137 | 27 |
| HT 2012 | 162 | 35 |
| HT 2013 | 209 | 30 |
| HT 2014 | 218 | 33 |
| HT 2015 | 256 | 52 |
| HT 2016 | 214 | 30 |
| HT 2017 | 251 | 48 |
| HT 2018 | 238 | 39 |
| HT 2019 | 174 | 35 |
| HT 2020 | 218 | 52 |
| HT 2021 | 236 | 53 |
| HT 2022 | 210 | 35 |
| HT 2023 | 204 | 36 |
| HT 2024 | 254 | 29 |
| HT 2025 | 285 | 45 |
| HT 2026 | 323 | 30 |
Om programmet
Vi lever i ett informationssamhälle där data står alltmer i centrum. Arbetsmarknaden ropar efter personer med kompetens inom statistik och dataanalys. Är du analytisk, tycker om matematik och vill läsa en unik utbildning? Då har du kommit rätt. Som statistiker och dataanalytiker är du hett eftertraktad för företag, myndigheter och organisationer som hanterar och analyserar stora mängder data.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2 samt Engelska 6 samt Matematik 3b/3c eller Matematik C. Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2 samt Engelska nivå 2 samt Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Övriga IT-specialister | 55 600 kr41–76 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50007
LIU-50007 · nationell antagning
323 sökande, 30 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,13 | 28 | 14,55 | 27 | 17 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,29 | 6 | 15,42 | 7 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 16 | 1,00 | 16 | 23 |
| SA Sen anmälan | – | – | Ingen antogs | 0 | 6 |
Vanliga frågor om Statistik och dataanalys, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Statistik och dataanalys, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,55, HP 1,00 och BII 15,42. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Statistik och dataanalys, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 323 personer, varav 30 i första hand. 50 antogs, alltså 6,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Statistik och dataanalys, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,55 HT 2026 mot 15,1 HT 2025. Sökande: 323 mot 285.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor38 %(122)
- Män62 %(201)
- 24 år eller yngre79 %254
- 25–34 år19 %61
- 35 år eller äldre2 %8
- Antagna kvinnor36 %(18)
- Antagna män64 %(32)
Anmälningskod LIU-50007. Källa: UHR.