Högskoleingenjör i elektronik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50134
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 422
- 49 i första hand
- Antagna
- 36
- urval 2
- Reserver
- 84
- Sökande per plats
- 11,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,6 | 17,66 | +0,06 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,1 | 17,2 | +0,1 |
| Antagna totalt | 45 | 36 | −9 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 15 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 3 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 15 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 15 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 15 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,60 → 17,66 (+0,06) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2025 | 16,35 → 16,35 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2024 | 14,55 → 14,55 (±0) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2021 | 15,63 → 15,63 (±0) | 0,70 → 0,80 (+0,10) |
| HT 2020 | 14,38 → 14,52 (+0,14) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2019 | 14,63 → 14,63 (±0) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2018 | 13,96 → 14,90 (+0,94) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2017 | 15,22 → 15,22 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2016 | 15,90 → 15,90 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2015 | 15,91 → 15,91 (±0) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 15,45 | 15,59 |
| HT 2013 | 15,60 | 16,45 |
| HT 2014 | 14,70 | 14,32 |
| HT 2015 | 15,91 | 14,85 |
| HT 2016 | 15,90 | 15,56 |
| HT 2017 | 15,22 | 16,19 |
| HT 2018 | 14,90 | 15,40 |
| HT 2019 | 14,63 | 14,36 |
| HT 2020 | 14,52 | 15,40 |
| HT 2021 | 15,63 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 14,55 | 14,94 |
| HT 2025 | 16,35 | 16,77 |
| HT 2026 | 17,66 | 17,20 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 104 | 19 |
| HT 2009 | 190 | 27 |
| HT 2010 | 229 | 27 |
| HT 2011 | 223 | 27 |
| HT 2012 | 282 | 43 |
| HT 2013 | 340 | 30 |
| HT 2014 | 299 | 23 |
| HT 2015 | 289 | 31 |
| HT 2016 | 242 | 27 |
| HT 2017 | 259 | 29 |
| HT 2018 | 278 | 25 |
| HT 2019 | 230 | 29 |
| HT 2020 | 227 | 34 |
| HT 2021 | 212 | 24 |
| HT 2022 | 215 | 21 |
| HT 2023 | 192 | 17 |
| HT 2024 | 219 | 20 |
| HT 2025 | 333 | 30 |
| HT 2026 | 422 | 49 |
Om programmet
Är du kreativ och nyfiken på teknik och elektronik så kan det här programmet forma din framtid! Grunden består av kurser i analog och digital elektronik, datorteknik, matematik, programmering, mätteknik och reglerteknik. Varje år genomför du minst ett större projekt i grupp där ni går från idé till färdigt system via simulering, konstruktion, testning och dokumentation. Hela processen är anpassad efter arbetssättet på dagens elektronikföretag och ger dig värdefull erfarenhet inför yrkeslivet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 3c eller Matematik D Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik | 49 500 kr37–67 tkr | Storaökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 54 200 kr41–75 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Högskoleingenjör i datateknikBI17,27HP1,15Sökande/plats9,9
- Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknikBI20,05HP1,50Sökande/plats8,5
- Högskoleingenjör i maskinteknikBI19,01HP1,40Sökande/plats13,9
- Civilingenjör i industriell ekonomiBI21,04HP1,65Sökande/plats11,9
- Civilingenjör i maskinteknikBI20,16HP1,55Sökande/plats12,9
- Civilingenjör i design och produktutvecklingBI19,74HP1,45Sökande/plats13,7
- Civilingenjör i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats10,6
- Civilingenjör i medicinsk teknikBI20,13HP1,45Sökande/plats22,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50134 · nationell antagning
422 sökande, 49 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,6 | 22 | 17,66 | 16 | 60 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,1 | 6 | 17,2 | 5 | 25 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 14 | 1,20 | 12 | 67 |
LIU-60134 · nationell antagning
Senare del, Högskoleingenjör i elektronik (ej åk 1). 6 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| TERM3 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| TERM5 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjör i elektronik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjör i elektronik vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,66, HP 1,20 och BII 17,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjör i elektronik vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 422 personer, varav 49 i första hand. 36 antogs, alltså 11,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjör i elektronik vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,66 HT 2026 mot 16,35 HT 2025. Sökande: 422 mot 333.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor12 %(50)
- Män88 %(372)
- 24 år eller yngre85 %359
- 25–34 år13 %55
- 35 år eller äldre2 %8
- Antagna kvinnor19 %(7)
- Antagna män81 %(29)
Anmälningskod LIU-50134. Källa: UHR.